DİFERANSİYAL BAKIMI VE DİFERANSİYAL YAĞI

Diferansiyel bir aksta yer alan iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Özellikle virajlarda önemli bir görevi üstlenen diferansiyel periyodik bakımlarda ilk bakılması gereken parçalardandır. Diferansiyel; virajlarda içteki tekerleğin az dıştaki tekerleğin ise çok dönmesini sağlayarak dengeli bir dönüşü oluşturmaktadır. Diferansiyel bakımında ilk bakılması gereken nokta muhakkak ki diferansiyel yağı seviyesidir. 

Diferansiyel yağı belli kilometrelerde kontrol edilmesi gereken önemli bir husustur. Genel görüşlere göre diferansiyel yağı kontrolü 5.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aracın kullanımı, iklim koşulları da kontrol zamanlarını etkilemektedir. Kimi görüşe göre 100.000 kimi görüşe göre de 25.000 kilometrede yağ değişimi yapılabilir. Bu konuda araç kataloglarına da bakmak faydalı olacaktır. 

Diferansiyel yağının değişiminde genel tavsiye ilave değil yağın tamamen değişmesidir. Yağın tamamen değişmesi yağın ne kadar zaman daha kullanılabilir olabileceği konusunda bize net bir fikir verebilirken yağ ilavesi yapıldığında zaman konusunda bir belirsizlik söz konusu olacaktır.

Peki diferansiyel yağı değişim zamanı gelmeden de değişim gerektirir mi? Evet değişim zamanı- kilometresi gelmeden de diferansiyel yağı değişimi olabilir. Aracın suda kalması, çamurda uzun süre kalması, sudan geçmesi gibi durumlarda aracın diferansiyel yağına bakılması gerekmektedir. Diferansiyel yağının değişiminde mutlaka özel yağlar kullanılmalıdır. Bu aracınızın sağlığı için çok önemlidir. Diferansiyel yağı seçilirken araç kataloguna bakmak size en doğru yağ seçimini gösterecektir.

Diferansiyel yağının azalıp azalmadığının anlaşılması ya da değişim zamanının gelip gelmediği konusunda bize yol gösterici bazı işaretler vardır. Bunlardan biri araçtan gelen bir takım seslerdir. Bu sesler uğultu gibi olabilir. Arka akslardan arka tekerleklerden gelen sesler eğer başka bir sorun yoksa diferansiyel yağının değişimi konusunda sizi uyaran bir faktör olabilmektedir.

Diferansiyeldeki yağın azalması dişlileri aşındırır ve dişliler aşındığında bu tip sesler duyulur. Dişlilerin aşınması diferansiyelin ömrünü kısaltır. Araç biraz hızlandığında diferansiyelin ötmesi sizin biran önce yağ değişimini yapmanız gerektiği anlamına gelir. Diferansiyel yağını tamamen ve araç kataloga uygun olarak değiştirmeniz bu sorunları komple çözecektir.