Dubrovnik Hakkında

Dubrovnik Hırvatistan’ın en eski ve en turistik şehridir. Dalmaçya kıyılarında sessiz, sakin bir şekilde ziyaretçi istilasına uğrar. Unesco koruması altında bulunan kent ise Orta Çağ’dan kalmıştır.

dubrovnik-sehirDünyanın en iyi 10 Orta Çağ duvarlı şehirleri arasındadır. Kent tarihi surların içine kurulmuş olup, başlı başına bir yaşam alanıdır. Dubrovnik turu yaparken, dar sokaklar,  taş evler ve heybetli surlar nefes kesicidir. Tarihi bir film seti, belki de Dubrovnik’i en iyi anlatan cümle olabilir. Dubrovnik turunuzu yaparken yüzlerce yıllık surlara, çeşmelere ve taş yapılara muhakkak dokunmalısınız. Şehrin sahip olduğu İyot ve lavanta kokusu ise başka diyarda olduğunuzun müjdesini vermek için vardır.

Dubrovnik hakkında ne söylense yetersiz kalacaktır. Bir şehrin bütün olanakları ortaya çıkarılsa Dubrovnik kadar cömert olmayabilir. Havuz berraklığında, akvaryum gibi denizleri,  şehrin üstüne başına sinmiş lavanta ve tarih kokusu, yüzlerce yıldır yürünmekten aşınmış yolları ile kelimenin tam anlamıyla Dubrovnik’i aşk şehri yapar. Uzun veya kısa vadeli planlarınız arasında muhakkak Dubrovnik turu bulunmalı. Dubrovnik turu ile Adriyatik denizinin tadını çıkarabilir, lezzetli Akdeniz mutfağının tüm zenginliğini öğrenebilirsiniz. Dubrovnik turu ile Akdeniz mutfağının yeniden esiri olacaksınız. Tadına baktığınız deniz ürünleri damak zevkinizi olabildiğince incelikli hale getirecektir.

Hvar Adası
Hvar Adası

Dubrovnik turu sırasında muhakkak Hvar adasına uğramalısınız. Hatta kapsamlı bir Hvar adası turu Dubrovnik turunuzu pekiştirecektir. Kapsamlı bir Hvar adası turu denizin, güneşin ve dinlenmenizin zirvesi olacaktır. Hvar adası Avrupa’nın en popüler adalarından biridir. Hvar adası turu ile Hırvatistan koylarına ve sahillerine maruz kalacaksınız.  Aynı şekilde Dubrovnik turu sırasında Hırvat adalarının en özeli olan Korcula adasını ziyaret etme şansınız varsa, şanslı bir gününüzde olacaksınız. Korcula turu esnasında çam ormanları ile denizin tadını doyasıya çıkarıp kendinizi yenileyebilirsiniz. Korcula, deniz sporu ile uğraşanların keyif aldığı yer olacaktır. Ayrıca Korcula turunuzda Korcula gece hayatı kültürü dikkatinizi çekebilir. Korcula gece hayatı sizlere sabaha kadar eğlence olanağı sunarken,  böylesine sessiz ve sakin bir adada eğlenmek Dubrovnik turunuzun en ilginç yanı olacaktır.

Onofrio Çeşmesi
Onofrio Çeşmesi

Onofrio çesmesi ise Dubrovnik’in önemli simgelerinden biridir. 1436 yılında yapılan çeşme, Dubrovnik’e su dağıtmak için yapılmıştır. Masallardan çıkmış gibi duran hikayesi ise, bu masalsı şehre oldukça yakışmaktadır. Onofrio çesmesinin sahip olduğu mimari özellik ise bir çeşmenin ne kadar anlamlı olabileceğinin göstergesidir.

Dubrovnik Stradun caddesi şehrin tam anlamıyla kalbidir. Dubrovnik turunda bulunan turistlerin sık tercih ettiği cadde alışveriş tutkunları için bulunmaz fırsattır. Dubrovnik turundan arta kalan zamanınızda Stradun caddesine çıkıp şehrin en kaliteli mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Kentte bulunan en lüks binaları ve iş merkezlerini ise yine bu caddede görebilirsiniz.

Rektörler Sarayı
Rektörler Sarayı

Şehrin göz alıcı yapılarından olan Rektörler Sarayı, Dubrovnik’in tarihi yönetimsel merkezidir. Bir dönem devlet yönetimini eline almış olanların konutları, ofisleri ve zindanlarını görebilir yine Dubrovnik soylularının kullanmış olduğu gündelik eşyaların izini burada bulabilirsiniz. Bir old town olan Stari Grad’da geçmişin izine ışık tutabilirsiniz. Ortaçağ yaşamını düşünebilir, Stari Grad’a hakim olmuş ortaçağ ruhunu hissedebilirsiniz. Dubrovnik surları zaten Dubrovnik turunuzun rehberi olacaktır.

Dubrovnik surları, Çin Seddi’nin ardından dünyanın ikinci büyük surudur. Elafiti Adaları ise, Dubrovnik turunuzun olmazsa olmazıdır. Akdeniz’in en kendine has şehrinde Elafiti Adalarının sağladığı keyfi ve manzarayı kaçırmamalısınız. Elafiti Adalarında denizin, deniz ürünlerinin ve gece hayatının keyfini uzun uzadıya sürebilirsiniz.