Karşı tarafın rahatsızlığından faydalanın

Bir satış sunumuna ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun sonucun sizin ümit ettiğiniz yönde ortaya çıkacağı konusunda size kimse garanti veremez. Kariyerinizi artırırken birçok yeni ofise girip bir oda dolusu insanla karşılaşacaksınız. Bu insanlar;

a) Sizin kim olduğunuz konusunda hiçbir bilgisi olmayan,

b) Size ayıracak “sadece birkaç dakikası” olan,

c) Genelde fazlaca ilgili görünmeyen veya

d) İlgilenseler bile yeterli otoriteye sahip olmayan şahsiyetler olabilecektir.

Bu tür siliklikler sizi dikkatsizliğe ve disiplinsizliğe yöneltmemelidir. Bu insanlarla karşılaştığınızda uğradığınız hayal kırıklığını yüzlerine söylemekten çekinmeyin. Eğer gerçekten otorite sahibiyseniz sizden özür dileyecektir. Bu değerli bir bilgidir.

Bizim genel müdürlerimizden biri bir zaman satış sunusu için Cleveland’dan Atlanta’ya uçmuştu. Başlarda işler yolunda gitmemiş ve randevu alınmış olan şahızlar birkaçından önceden planlanan görüşme için 20 dakikadan fazla vakitleri olmadığı cevabını almıştırç Ayrıca müşterilere satış sunusunu yapılacağı konferans salonunun video gösteriş teçhizatı bizim önceden hazırlanmış olan video kasetini gösteremedi. Daha da kötüsü, salonun kim tarafından yönetildiği bile belli değildi.

Bizim temsilcimiz olan genel müdür salondaki genel havayı ve dinlemeye gelen az sayıdaki seyirciyi dikkatli bir şekilde değerlendirerek ayrılmaya karar verir ve mikrofona eğilerek “Bu yapılan doğru değil, ben sizleri görmek için tam dört saatlik yoldan geldim. Vaktimi boşa harcamak ve aynı şekilde sizi de meşgul etmek istemiyorum. Bu toplantıyı ileri bir tarihe erteliyorum” deyip konuşmasını tamamladı. Tam bu sırada dinleyiciler arasından ayağa kalkan bir genç bayan zamanınızı boşa harcamıyorsunuz” dedikten sonra kendini tanıtarak bir pazarlama ajansının reklam direktörü olarak çalıştığını söyledi. Ardından “Ben burada yeni kararlar alıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu çok değerli bir bilgiydi. Temsilcimiz bu bilgiyle güçlenip çabucak sonuca bağlanan bir stış sunusu yerine daha küçük konuşma yapmıştır.