Motor Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

motor-yagi

 

Motor araçlar için çok çok önemli bir parçadır. Hatta araçların kalbidir diyebiliriz. İnsan için kalp ne kadar hayati bir öneme sahipse motorda araçlar için o kadar önemli bir aksamdır. İnsan kalbini ne kadar iyi koruması gerekiyorsa, motorlarda o derece fazla korunmaya ve bakımlarının yapılmasına ihtiyaç vardır. Araba motorları dişlileri harekete geçirip aracın çalışmasını sağlamaktadır. Araçlardaki bütün aksamlar kablolar ve hortumlarla motora bağlıdır. Motorda yaşanabilecek herhangi bir problem hiç bir aksamın çalışmamasına neden olacaktır. Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi aynen insan kalbi gibidir. Kalp durduğu anda vücut hiç bir şekilde faaliyet göstermeyecektir.

Araçlar için bu kadar çok önemli bir parçanın da çok iyi bir şekilde korunması ve bakımının periyodik ve düzenli bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Motor bakımlarının temel maddesi de motor yağı olduğunu söylemek hiç de zor değildir. Motor yağı araçların adeta vitaminidir. Motor dişlileri sürekli bir şekilde döndüğü için zamanla aşınma ve yıpranma yapmaktadır.

Eğer motor yağı kullanılmadığı zaman bu dönmelerden dolayı dişler sürtünmeden dolayı aşınacak ve motor saracak ve de yanacaktır. Ancak bu yağ kullanıldığı zaman dişler her zaman kaygan olacaktır ve motorun sarmasının önüne geçilmiş olacaktır. Motor yağları incelikleri ve kullanılan yakıtın türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak 10 bin km’de bir uygun yağ değişiminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bazı motorlarda bu 5 bin km’de yada 20 km’de birde olabilmektedir. Ancak uzmanların tavsiyesi ortalama 10 km’de bir motor yağı değişimin mutlaka ve mutlaka yapılması gerektiğidir.

Motor bakımlarının kesinlikle periyodik ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu gerçekten çok önemli bir konudur. Düzenli yapılmayan motor bakımları araç sahibine çok büyük maliyetler çıkarabilir. Motorun tekrar yapılması veya değişmesi binlerce liralık bir kaybına yol açacaktır.

Sonuç olarak dünya maliyetler ile aldığımız araçlarımıza çok iyi bakmamız gerekiyor. Özellikle motor bakımlarının çok daha düzenli olarak yapılması gerekir. Beklenmedik mali yüklerin altına girmemek için mutlaka bu bakımların uzman kişiler ve ustalar tarafından yapılması çok çok önemli bir konudur.