Satış Elemanı Ne Yapar?

Satış elemanı ne iş yapar

Şimdiye dek kendine özgü bir satış sloganı olmayan bir satış elemanına rastlamak zor.. Sıradan ve sıkıcı kimseler bölgesl özelliklerini göstermektedirler. Bu şahızların konuşmalarını dayanılabilir hale getirmek için 15 kelimelik satış kursu vermek, yollardan birisidir. Kaynağı ve ortaya atanı bilinmeyen bu kelimeler şunlardır:

  • Ürününüzü iyi tanıyın
  • Oldukça fazla sayıda insanla karşılaşın
  • Hepsine almalarını rica edin
  • Her zaman sağduyunuzu kullanın

Bu atadan kalma öğüt bilgece bir görünüme sahiptir. Bunun yanısıra benim inancıma göre günümüzün süratle değişen, global ekonomisi içinde bir takım güncelleştirmeye ihtiyaç göstermektedir.

1 – Ürününüzü iyi tanıyın

Daha da önemlisi, çalıştığınız iş kolunu iyi tanıyın. Sizin örnek olayınızda tüm maddeleri ezberlemenize imkan yoktur. Rekabet olayını da çok iyi özümsemek zorundasınız. Günümüzde müşteri ile ilgili bilgiler çok süratli bir şekilde üst üste binmekte ve günden güne artış, farklılık göstermektedir. Acaba müşteriler bir fotoğraf makinesi mi, bir otomobil mi veya bir merkezi bilgisayar mı satın alacaklar? Buna karar verirken dolaştıkları alış-verş merkezlerinde baskı altında tutulduklarını hissetmektedirler. Sizin bu aşamada yapmanız gereken böyle bir durumda rakip firmaların muhtemelen atağına karşı onlar harekete geçmeden saldırmak için iş kolunuzu çok iyi tanımanızdır. Sizler meşgul müşterileriniz için alış-veriş yaparken onların bu davranışlarınızdan ötürü size ne kadar güvendiklerini ve taktir ettiklerini görünce şaşkına uğrayacaksınız.

“Satış Elemanı Ne Yapar?” yazısını okumaya devam et

Satış Elemanlarının Önemi

Satış Elemanı
Satış Elemanı
Satış Elemanı nasıl olmalıdır?

Bir küçük işletme sahibi bir satış eleman olmalıdır. İşletme sahibi mükemmel bir satış elemanı olamayabilir; fakat bu iş, onun yazar kasasının zillerini çınlatacak iştir. Yazarkasanızın zillerini memnun ettiğiniz müşteriler vastasıyla çınlatın. Eğer iyi bir satıcı değilseniz, iyi bir satıcıyı işe alın.

Satacağınız malı üretecek kişiden önce, üreteceğiniz malı satacak birisini işe alın. Bir ev satacaksanız, evi inşa etmeden önce evi satacak birini işe alın. İşe aldığınız her elemanda, çok yoksa bile, az da olsa satış yeteneği olduğundan emin olun. Her çalışanın görevi, doğrudan ya da dolaylı olarak, müşterilerin yaptığı ödemelerle gelir sağlamak (ya da satış yapmak) ve elde tutmaktır. (ya da yeniden satış yapmak).

Yalnızca satış yapabilen satış elemanlarını işe alın. Yalnızca motivasyonu yüksek, mutlu, çalışkan, sağlıklı, başarıya aç, saygılı, gozü pek, düzenli, inatçı, kibar, amansız, açık fikirli ve iyi yetişmiş satış elemanlarını işe alın. Satış yapan bir satış elemanı aldığınızda, bütün satış işini ona devretmeyin. Müşterilerle görüşmeyi, onların taleplerini dinlemeyi sürdürün ve onlara karşılığını ödedikleri şeyi verin. Satış budur. Satmayı sürdürün.

Satış yapan bir satış elemanı aldıktan sonra, bir başkasını daha işe alın.