Baskıda Son Teknoloji

Dijital Tekstil Baskı Boya için başarıya giden en önemli yol kumaş ile boya arasındaki uyumdur. Kumaş çeşitlerini sentetik (polyester vb.), doğal elyaf ( pamuk, ipek vb.) ve iplik, viskon karışımından oluşanlar şeklinde ayırabiliriz. Bunlara eklenen ya da uygulanan yöntemlerle de değişik isimler alabilmektedir. Esnek, dokuma ve örme kumaşlar gibi. Bu yöntem uygun boya seçildiğinde her türlü kumaşa uygulanabilir.

 

Kumaş tipiniz doğal elyafsa eğer dijital tekstil baskı boya olarak pigment boyası tercih edilir. Ayrıca bir ön işleme gerek olmayan bu boya için son işlem için Powerjet XL 7 makineye entegre bir cihaz yeterlidir. Polyester bir kumaşı tercih ediyorsanız eğer süblime boyası kullanabilirsiniz. Ön işlem gerektirmediği ve hatta direk kumaşa uygulanabildiği için kâğıda baskı yapılması da gerekmemektedir. Makineye entegre bir fix cihazı son aşamada yeterli olmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak hem enerji ve su sarfiyatı en aza indirilmekte hem de insan ve çevre sağlığı korunmaktadır.

 

           Dijital tekstil baskı boya kullanımında tercih edilecek makinelerde önemlidir. Örme ve esnek kumaşlarda blanketli powerjet xl 7 tavsiye edilirken, dokuma kumaşlar için blanketsiz ve daha ekonomik powerjwt ds 7 makinesi kullanımı uygundur. Her iki makinede yatırım maliyetlerinin ucuz ve kolay entegre kabiliyetlerinin olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu işlem için gerekli olan tüm makinelere www.sarfet.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

           Dijital Tekstil Baskı Boya bugün kullanılan en son teknolojidir ve klasik yöntemlere göre daha ekonomiktir. Çok geniş bir alan gerektirmediği için uygun bütçeye sahiptir. Enerji tasarrufu sağlar. Renk ve desen sınırı olmayıp az personelle daha çok iş çıkarılabilir. Yüksek siparişlere kolaylıkla cevap verebilme olanağı sağlar. Kalıp maliyetini de ortadan kaldırdığı gibi boya mutfağına da gerek kalmamaktadır.

 

Tüm bu olumlu yönlerinin yanında dikkat edilmesi gereken noktalarda vardır. Öncelikle çok hassaslardır. Darbe görmemeleri ve çalışma ortamı için gerekli koşullar sürekli sağlanmalıdır. Baskı kumaşlarının iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Periyodik bakımları zamanında yapılmalıdır. Kaliteli baskı boyası kullanılmalıdır.

 

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir