Dünyanın Geleceğini Zeka Belirliyor

Zeka ile insanlar düşünür, sorunlar karşısında çözümler üretir ve geleceğe dönük planlar yapar. Yapılacak planın her olasılığını düşündüğümüz zaman karşımıza çıkabilecek hatalar, olumsuzluklar için önlem veya plan değişikliğine gidilir. İşte zekanın konuştuğu günümüzde artık savaş ve diplomatik gelişmelerin tümü anlık değil geleceğe dönük hesaplanmaktadır.

Dünyada devam eden savaşlarlar Ortadoğu dediğimiz bölgede yer almaktadır. Bu savaşları yapanlar ise bölgenin kendi insanları. Ne varki bu insanlar kendileri için değil, batılı ülkelerin çıkarları için savaşmaktadırlar. Nedeni ise aç kalmamak, rahat ve ölmeden bir yaşam sürmek. İşte unu planlayan zeka aslında 20 yıl öncesinden tüm detaylar düşünülerek sırayla uygulanmaktadır. Hemde her hamlenin farklı sonuçları için farklı varyasyonlarla.

Yakın tarihe baktığımız zaman, Irak savaşı ve sonrasında Ortadoğu ülkeleri üzerinde sürekli bir baskı, fakirleştirme ve kendi içlerinde din-mezhep ayrıştırması yapıldığını görürüz. Bunların sonucu olarak aynı coğrafya insanlarının birbirleri ile acımasızca savaştıklarını görüyoruz. Bu savaş bitmeyen bir savaş.

Peki bu savaşların sonucunda ne isteniyor? Batılı ülkelerin, İsrail’in ve ABD’nin istekleri neler?

Bu sorunun cevabı 1 tane değil, belki yüzlerce. Çünkü zeka ürünü olan savaşların karşılığı kesinlikle 2’den fazla olmalıdır. Birkaç tanesini sayacak olursak;

  • Savaş bölgelerinin seyreltilmiş pasif bir nüfusa sahip olması. Böylece hiç bir kuvvete direnemeyecek zayıf insan toplulukları kendilerine verilen her şeyi kabullenmek zorunda kalacaklar.
  • Enerji kaynaklarının istisnasız kontrolü. Böylece topraklardaki tüm değerler ile ilgili geleceğe dönük hesaplar ve stratejiler planlanabilir.
  • Ucuz, genç, itaatkar işgücü. Böyle bir iş gücü ile istediğini üretebilir, tüm dünyaya pazarlayabilirsiniz.
  • Uzayda hakimiyet. Tüm dünya ekonomisini ve insan yönetimi kazanırsanız, uzayıda en baştan kazanılmıştır.

Konuya dünya siyasetini bir kenara bırakarak devam edelim.

Normal hayatın akışında bir işte çalışırız, yazın 10 gün tatil yaparız, varsa okul, sınavlar, ziyaretler derken zaman su gibi akıp geçiyor. Ancak 1 yıllık yaşam planınızı çizdiğiniz zaman karşınıza çıkabilecek ekstra aksiyonlar, değişiklikler, sürprizleri bilmeniz mümkün değil. Yaz ayının herhangi bir haftasında planladığınız bir tatil, hiç aklınıza gelmeyecek olumsuzluklar yüzünden iptal olabilir. O halde bir B planı yapabilirsiniz. Mesela tatil haftanızı esnek bir zaman dilimine yayabilirsiniz. Veya gideceğiniz tatil bölgesinde doğal afet olabilir, oteliniz kapanabilir vs sorunlar için yine kendinize başka bir bölgede farklı bir otel daha düşünebilirsiniz. Böylece karşınıza çıkan tüm engellere rağmen tatilinizi yapabileceksiniz. Sonuç her zaman + pozitif.

ust-akilİşte dünya yöneticilerinin üst akıl dedikleri gelecekleriyle ilgili planları verdiğimiz örneğin binlerce katını düşünürler. Çok büyük şirketlerde pazarlama, insan kaynakları gibi birimlerde yine düşünen bir takım bulunur. Çalışanları motive edecek toplantı ve aktiviteler, pazarlamada kullanılan reklam teknikleri, kamuoyu araştırmaları gibi üstün zekaya sahip uzmanlar tarafından düşünülerek planlanmaktadır. En ufak bir kriz ve kaos ortamları için ise mutlaka bir savunma planlarını yaparlar. Sonuç olarak her zaman kazanırlar. Hatta zarar ve kayıpları kazanca çevirecek bir planları dahi bulunur.

Ülkemizde hizmet veren bir özel bankanın geleceğe dönük çok karlı bir çalışmasını anlatalım.

Banka, şehir merkezlerinde bulunan bir çok şube ve bankamatiklerini kapatıyor. Böylece insanları zorunlu olarak akıllı cihazlarda kullanılabilen (cep telefonu ve tablet) mobil uygulamaya yönlendirmektedir. Bankamatik bulamama durumunda müşteri hizmetlerini aradığınız zaman, yetkililer size yapmak istediğiniz işlemi mobil uygulamadan yapabileceğinizi ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda hiç sıkılmadan anlatıyor, her türlü yardım ve desteği gösteriyorlar.

Belli bir zaman bu şekilde insanların bankaya gitme alışkanlıkları ortadan kalkacaktır. Bankanın kazancı ise muazzam! Şube ve bankamatik kirası, personel giderleri, kırtasiye, iletişim ve ulaştırma gibi daha bir çok alanda karlı duruma geçecektir.

Bu teknolojik gelişmeyi 5-10 yıllık bir zaman içerisinde planlanlanır. Bu zaman içerisinde teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılır. İnsanlara teknoloji öğretilir. Algılar kazanılır. Tepkiler ölçülür. Her türlü teknolojik ve toplumsal kaoslar göz önünde bulundurulur. Sonuç ise sürekli başarıdır. Bu başarıyı sürekli hale getirebilmek için en önemli ihtiyaç süper üstün zekaya sahip insanlardır.

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.