İşyeri ve Ev Aydınlatması Neden Önemlidir

 

Aydınlatma; bir yerin ortamını ve bu ortam içerisindeki nesneleri istenilen ölçüde görseli görmeyi uygun kılacak durumda tasarlanmış, nesnelerin ve çevrenin gereği gibi görülebilmesini sağlamak amacıyla ışık uygulamasıdır kısaca.

Aydınlatmayla yayılan ışığın insan psikolojisi üzerindeki etkisi yüksektir. Mekân aydınlatma yanında nesneyi vurgu, farklı aydınlık olması istenen nesnenin ya da kısmi bölgelerin ışıklandırılmasında da işlem görür.

Kullanılacak alana göre seçilecek aydınlatmalar mesela retauranlarda ışık büyük önem taşımaktadır. Firmalar müşteri durumuna göre ve satışlarına göre doğru aydınlatmayı seçebilmek adına profesyonel firmalarla çalışmaya başlamışlardır.

Planlanan doğru ışıklandırma ambiyansları sayesinde müşterileri yönlendirmek, daha uzun süre mağazalarda tutmak, daha yavaş veya daha hızlı yemek yemelerini sağlamak bile mümkündür. Ağırlıkta bu tür uygulamayı fast-food yemek zincirleri çok kullanmaktadır. Bu işletmeler aşırı parlak ve beyaz ışık kullanıp insanları daha hareketli bir havaya sokmakta ve hızlı ye ve kalk mesajını bilinçaltlarına yerleştirmeyi amaçlamaktadır.

Aydınlatma, çevrenin ve nesnelerin en iyi şekilde algılanmasını sağlamak amacı ile tasarlanır. Mekânda görülmesi gereken şeyin, yani, belli bir zamanda belli bir mekânda, belli bir amaç ve belli koşullar için görsel algılama konusunu oluşturan şeyi ortaya çıkarmakta yarar sağlar.

Işıklandırma bol çeşitliliği dikkate alınarak, hesaplanır ve teknik uygulama ile yapılır. Kısaca dış görünüşü önemli olan ışıklı nesnelerin en iyi şekilde sergilenebilmesi için en iyi yöntemdir. Şunu bilmek gerekir ki karanlıktan korkarcasına ya da gelişi güzel şekilde ışık kaynaklarının boş yerlere yerleştirilmesi değildir bu durum.

Işıklandırma durumunda bölgesel aydınlatmayla kimi vakit aydınlatmanın yetersiz kaldığı durumda gerekli ışık seviyesini yaratmak kimi vakit bir nesne üzerine vurgu yapmak ya da estetik biz dizayn katmak üzerede kullanılmaktadır.

Bir yeri aydınlatacaksanız en ekonomik ışık malzemelerin kullanılmasının yanında daha çok öyle bir çözüm olmalı ki işletmenin maliyeti düşmeli, istenen aydınlatmanın en uygun çözüm getirecek olanı yapılmalıdır. Lokal aydınlatmayla daha ekonomik çözümler yaratılabilir. Bir nesnenin direk üzerine yansıtılması olan bu sistem tercih sebebidir.

Aydınlatmadan doğru ve kaliteli elveriş almanız için bu işi bir profesyonellere teslim etmelisiniz. Sizin için en doğru dizayn yapmaktadırlar.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir