ARAÇLARINIZIN OLMAZSA OLMAZI KLİMA VE KLİMA GAZI YAĞI

 

 

Klimanın görevi araç içerisinde düşük ses seviyesinde; kötü kokuları gidermek, ortam sıcaklığını ve nemini istenilen şartlara ayarlayarak hava sirkülasyonunu sağlamaktır. Sonuç olarak araç içi yolculuk konforunu sağlamaktır. Bir araçta klima sistemi temel olarak kompresör, kondensör, nem tutucu filtre, genleşme valfi ve evaporatörden oluşur.

Klimalarımızın sağlıklı çalışması için klima gazı yağı mutlaka olmalıdır. Klima gazı yağı fiziksel ve kimyasal bazı özellikler sahip olmalıdır. Bunlar; Buharlaşma gizli ısısı yüksek olmalıdır. Kritik sıcaklığı ve basıncı yüksek olmalıdır. Atmosfer basıncında kaynama sıcaklığı düşük olmalıdır. Doygunluk basıncı, genleşme valfi basıncının altında bulunmalıdır. Yanıcı ve patlayıcı olmamalıdır.

Devre elemanlarını olumsuz yönde etkilememeli, aşındırmayan ve paslandırmayan özellikleri bulunmalıdır. Zehirleyici olmamalıdır. Ucuz ve kolay temin edilebilmelidir. Küçük kapasiteli bir kompresörün kullanımına elverişli olmalıdır. Kapalı devrelerde sistemdeki kaçaklar kolayca tespit edilebilmelidir.

Araçların klimalarında kullanılan klima gazı yağının görevi; atmosferik basınçta kendiliğinden buharlaşmak ve buharlaşırken içerisinde bulunduğu havanın sıcaklığını üzerine alarak havayı soğutmaktır. Saydığımız özelliği sağlayan gazlar ise birkaç tane olup, bunlar; ticari adıyla Forane- R134a, teknik tanımıyla HCF- 134a hidrofluorokarbon‟ un (kısaca R134a ) ve ticari adıyla Forane R12 teknik tanımıyla CFC-12 klorofluorokarbon (kısaca R12)‟dur.

 

 

 

 

2

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir