Su Kenarında Özgürlük

olta-seti

Kimisi balık yemesini sevmez fakat herkesin merakıdır balıkçılık. Yazın, hafta sonlarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. İnsanın kendisiyle baş başa kaldığı nadir anlardan birisidir. Oltamızı elimize alıp bir göl veya akarsu kenarında tüm sırlarımızı aktarırız ona. Önce bin bir emekle hazırlarız; misinanın ucuna iğneyi bağlamak her yiğidin harcı değildir. Dolaşan misina ne kadar sabrımızı zorlasa da, bin bir heyecanla emek veririz dolaşan misinayı ayırmaya.

 

Sonra ucuna yemi takarız, yine bin bir heyecanla sallarız oltayı havada. Yüreğimizin yerinden çıkıp gökyüzünde daireler çizdiğine tanıklık ederiz belki. Oltanın suya girişine takılır gözlerimiz ve dikkatle bağlarız elimizde tuttuğumuz misinayı kıyının kenarında, ya bir taşa ya da bir dal parçasına. Artık işimiz bitmiştir. Eğer yanımızda kimse yoksa kıyıda kumların üzerine oturup sezdirmeden dalar gözlerimiz karşı kıyıya ya da suya. Sonrası biz ile gönlümüz arasında, oltanın ucuna balık takılana kadar özgürüzdür artık.

 

Balıkçılık aslında özgürlüktür. Bazen sadece vakit geçirmek için uğrarız özgürlüğün kıyısına. O zamana kadar canımızı sıkan ne varsa bırakırız özgürlüğün kıyısına. Fakat biliriz ki bu özgürlüğü elde etmek kolay bir şey değildir. İyi bir balıkçının iyi bir özgürlüğe sahip olması için sağlam bir olta seti olması lazımdır. İğnesi, misinası, kurşunu, makarası gibi her şeyi tam ve sağlam olması gerekmektedir. Eğer bunlardan biri eksik olursa asla keyfini çıkartamayız balıkçılığın. Bunlar olmadan balık tutamayacağımız gibi özgürlüğümüzde yalnız bırakır bizi su kenarında.

 

Dolaşan misinayı, sabrımızın en ince noktasında verdiğimiz bin bir emek ile çözüp; iğneyi itina ile misinanın ucuna bağladıktan sonra, iğnenin ucuna yemi taktığımız zaman, içimizde oluşan büyük bir heyecanla kavrarız makarayı, özgürlüğün kıyısında. İşte o zaman biliriz ki oltamız hazırdır.

 

Tek yapmamız gereken makarayı sıkıca tutup iğneye havada kavisler çizdirerek ulaştırabildiğimiz en uzak noktada suyun dibine yollamaktır. Sonra da emeğimizin boşa gitmemesi için suyun kenarında sağlam bir yere bağlayıp oltaya balığın düşmesini beklemektedir. Sabır, yetenek, cesaret, emek, heyecan, kendine güven gibi birçok unsurun yanında usta bir balıkçının sahip olması gereken en önemli araçlardan biridir olta seti.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir