Avcılığın Önemi

avcılık Avcılık insanların açlığını gidermesine yönelik olan bir faaliyettir. İlk insanlar çoğunlukla bitkilerle ve avlanabildikleri hayvanlarla beslenmişlerdi. Taş devri zamanında ki insanlar uzun yıllar boyu avcılıkla iç içe oldular ve yaşamlarını bu şekilde sürdürdüler. Buldukları sert taşlardan kendi silahlarını yaptılar ve mağaralarda barındılar. İlkel bir yaşam süren eski insanlar için avcılık son derece önemliydi.

 

Avcılıkta bazı tuzak türleri vardır. Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim. Bunlardan ilki; tuzak kurarak avlamadır. İnsanlar kurdukları tuzaklarla bir hayvanı bazen korunmak adına, bazen bilimsel bir araştırma için, bazen eti ve kürkü için yakalarlar. Kürklü hayvanların kürküne sahip olmak istedikleri için onu kürküne zarar vermeyecek şekilde yakalamaları gerekir. Bunun için çelik tuzak kullanırlar. Bu tuzaklar hayvanı hemen öldürmediği gibi çok acı çekmesine sebep olur. Bu yüzden çelik tuzak ülkelerin birçoğunda yasaklandı.

 

Bir diğer tuzak şekli; kütük arasında bırakma. Bu avcılık yöntemi eskiden kullanılan bir yöntemdi. Üst üste iki kütük düşünürsek ona yaklaşan hayvan üstüne düşen kütükle arada sıkışırdı. Günümüzde bu avcılık yöntemine pek rastlanmaz. Eski insanların avlanma şekillerinden bir diğeri de çukurla avlamadır. Kazılan çukurun üstü ağaç yaprakları çalı çırpıyla örtülürdü. Üstünden geçmeye çalışan hayvan çukurun dibinde ki sert kazığa saplanınca avlanmış olurdu.

 

Başka bir tuzak şekli; Esnek bir dal ve ilmekten oluşur. İkisi birbirine sıkıca sabitlenir. Daha sonra dal aşağıya çekilip bağlanır. Bu sırada gerilen ip tetik görevindedir. İp tuza batırıldığından avlanacak olan hayvan hemen bu tuzağa düşer. İpi kemirir ve fırlayan yayla hayvan havaya kalkar. Son bir tuzak şeklinden daha bahsedecek olursak, kuşların nasıl yakalandığını paylaşalım. Kuş avlama dar tüneller kullanılır. Tüneli yaparken ince ağlar kullanılır. Kuşlar ağa yem kullanılarak çağırılır ve yakalanmış olur.

 

En gözde avcılık, hayvanın kürkü için yapılan avcılıktır. Kürk ticaretinin en yaygın olduğu ülke Kanada’dır. Kürk ticaretiyle ilgilenen avcılar kurt, tilki, misk sıçanı, vaşak, kunduz gibi hayvanları avlarlar. Bu yüzden ne yazık ki bazı hayvanların soyu tükeniyor. Kürk ticaretinin günümüzde çok eleştiri almasının bir sebebi de bu.

 

Avcılığın Gelişimi ve İçeriği

avcılık

Hem spor hem de besin değeri açısından avcılık ülkemizde ciddi anlamda ilgi görmektedir. Bu nedenle de özellikle ormanlık alanlarda avcılık sıklıkla yapılmaktadır. Bu işin düzgünce yapılabilmesi adına da avcılık malzemeleri seçeneğinin iyi bir biçimde düzenlenmiş olması lazım gelmektedir. Çünkü ancak bu şekilde yakalanılmak istenen hayvan başarıyla tuzağa düşürülmektedir.

 

Ülkemizde yapılan avcılığın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki olarak da tuzakla avlama seçeneğini sayabiliriz. Bu yolla tavşan ya da kuş gibi besin değeri az olan hayvanlar yakalanabilmektedir. Bunun için de tuzağın iyi bir şekilde oluşturulması ve uygulanması mecburidir. Aksi takdirde güzel bir avcılık deneyimi yaşamayacağınızı net olarak söyleyebiliriz. Bu avlanma türü izinli ve zamanında yapılan avlanma türüne girmektedir. Bir de izinsiz yapılan avcılık da maalesef ki vardır.

Bu avlanma şekli devletin belirlemiş olduğu zamanların dışında yapılmaktadır ve bu yüzden de doğanın ekolojik dengesi bozulmaktadır. Böylesine üzücü bir durumun yaşanmaması adına da sizlerden avlanmanızı devlet tarafından ayarlanan zamanlarda yapmanızı rica etmekteyiz. Çünkü bu izinsiz ve zamansız avlanma yüzünden özellikle balıklar olgunlaşmadan avlanmakta ve denizlerin dengesi de perişan olmaktadır.

 

Avcılık malzemelerine bakacak olursak da bu malzemeler avlanılacak hayvanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer avlanılacak hayvan balık ise malzemeler olta, misina ya da ağ olmaktadır. Şayet herhangi bir ördek avlanacak ise avcı tüfeği, av köpeği gibi malzemeler gerekebilmektedir. Bu tamamen hayvana göre şekillenen bir durumdur.

 

İyi bir avcılığın yapılabilmesi için avcılık malzemeleri durumunun kusursuz olması lazım gelmektedir. Aksi takdirde istenilen hayvan avlanılamamaktadır. Örneğin; misinanın eski olmaması ya da avcı tüfeğinin eski olmaması avın düzgünce avlanması açısından son derece gereklidir. Tabi ki de bunların yanında avcının dikkatli olması ve çevreye de zarar vermemesi de önemlidir. Bu sayede avlanma sporu tam manasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

 

Av malzemelerini ise bu işle uğraşan herhangi bir dükkânda bulabileceğinizi unutmamalısınız. Böylece kaliteli malzemeler alarak ormanlık alanlara gidebilir ve avınızı yapabilirsiniz. Ancak ateşli silahlar kullanacaksanız kendinize ve çevrenize dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.