Balık Avında Başarılı Olmak İçin Almanız Gereken Malzemeler

 

balik-avi-malzemeleriHepimizin günlük hayatın stresi ve karmaşasından az da olsa uzaklaşabilmek için yaptığı hobiler vardır. Avcılık da bu hobilerden biridir. Avcılık doğayla yakınlaşma ve temiz hava alma gibi özelliklere sahip olduğu için çokça tercih edilmektedir. Avcılık genelde silahlar ile yapılsa da sessiz ve huzurlu bir gün geçirmek isteyen avcılar için balık avı tercih edilebilir. Fakat balık avı uzaktan kolay gibi görünse de inceliklerini bilmeyenler için oldukça zor çetrefilli olabilir. Balık avına çıkmadan önce alışverişe gidip balık avı malzemeleri alınmalıdır.

 

BALIK AVI MALZEMELERİ

 

Balık avına gitmeden önce malzemelerinizin tam ve balık tutmaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Balıkçılık malzemelerinden ilki tabi ki de oltadır.

 

 OLTA SEÇİMİ

 

Olta, kamış ve makara olarak iki kısımdan oluşur. İkisi de iyi seçilmelidir. Özellikle kamışın kaliteli ve sağlam olmasına özen gösterilmelidir. Balık tutarken kırılmasını istemezsiniz. Çok çeşitli ebatlarda kamışlar olsa da en çok tercih edileni 300lük olarak isimlendirilen kamıştır. Makaralarda da birçok çeşit mevcuttur. Bütçenize uygun kaliteli bir makara bulabilirsiniz.

 

Dikkat edilmesi gereken noktalar; misinayı karıştırmadan dolaması, kaygan olmaması ve sağlam bir yapıda olmasıdır. Ayrıca en az 20kg ağırlığı çekmelidir. Böylece büyük bir balık yakaladığınızda elinizden kaçırma ihtimaliniz çok aza indirgenir.

 

 İĞNE VE MİSİNA SEÇİMİ

 

Balık avı malzemeleri içinde dikkat edilmesi gereken bir diğer etken misinayı ve iğneyi doğru seçmektir. Seçeceğiniz misina mutlaka uzun olmalıdır ve ağır bir avı çekecek kadar sağlam olmalıdır. Ayrıca hem tatlı suya hem de tuzlu suya karşı dirençli olmasına özen göstermelisiniz.

 

İğne seçerken ise tane ile değil toplu şekilde almalısınız bu şekilde her balık çeşidine karşı hazırlıklı olmuş olursunuz. Aldığınız iğneleri balık türüne ve mevsimine göre seçip kullanabilirsiniz.

 

YEM VE SUNİ BALIK SEÇİMİ

 

Balık avı malzemeleri içinde diğer önemli kısım yemler ve suni balıklardır. Balıkların boş iğneye takılma ihtimali zayıf olduğu için iğnenin ucuna yemler ve suni balıklar takarak şansınızı arttırmış olursunuz. Yem ve suni balıkları seçerken canlı renkte olmalarına dikkat etmelisiniz. Büyük balıkları iğneye çekmek için ise suni balıklarınızın küçük olmasına özen gösteriniz.

 

Balık Avına Çıkarken Dikkat Edilecek Hususlar

Balık avlamak denize kıyısı olan metropollerde yaşayan insanlar ile yine denize kıyısı olan küçük kasabalarda yaşayan insanların ortak olarak yapabildikleri nadir etkinliklerdendir. Bazı kişiler balık avını meslek haline getirmiştir ve bu işten para kazanarak hayatını idame ettirmektedir. Balıkçılık aslında kazançlı ve para kazanırken de keyif alınan bir meslektir. Bunun dışında sadece hafta sonlarını, tatil günlerini, emeklilik günlerini geçirmek için balık avı malzemeleri alarak bunu bir spor gibi yapan kişiler de bulunmaktadır.

 

 Balık avı için nereden başlanılmalı;

 

Balık avı için ilk yapılması gereken şey tabi ki balık avı malzemeleri almaktır. Sonrasında bulunulan bölgede çıkan balıkların araştırılması, deneyimli balıkçılarla sohbet edilerek bilgi alış verişi yapılması da faydalı olacaktır. Eğer bir deniz kıyısında veya köprü üstünde balık tutulacaksa bir olta takımı, balık yemi, yedek misina ipi, balık yemleri ve tutulan balıkların konulması için bir adet kova yeterli olacaktır.

 

Ancak daha büyük çapta bir balık avı için mutlaka öncelikle bir tekne gerekmektedir. Sonra da yukarıda bulunan balık avı malzemelerinin yanı sıra fener, saat, şapka, yiyecek, içecek, can simidi ve can yeleği, ecza dolabı, cep telefonu gibi balık avı malzemeleri de temin edilmelidir.

 

Balık avına çıkmadan önce mutlaka balık avı malzemeleri kontrol edilmelidir. Yıpranmış misina ipleri değiştirilmeli ve eksik olan malzemeler tamamlanmalıdır. Bu hazırlıklar için deneyimli birinden yardım alınabilir. Balık avı malzemeleri satan kişiler de bu hususta asgari bilgilere mutlaka sahiptir. Etrafta balık avından anlayan kimsenin bulunmaması halinde onlardan yardım alınabilir. Tabi ki balıkçılıkla ilgili internet siteleri de takip edilmelidir.

 

 Malzemeleri alırken nelere dikkat edilmeli;

 

Balık avı malzemesi alınırken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus balık tutulacak yerin ve tutulacak balığın belirlenmesidir. Çünkü tutulacak balığın cinsine göre malzeme satın almak gereklidir. Balık avı malzemeleri satan bir dükkana girildiğinden onlarca çeşitle karşılaşılacağından en doğru tercihin yapılması için gerekli araştırmanın mutlaka önden yapılması gerekmektedir. Bu ilk zamanlarda zor gibi görünse de kazanılacak tecrübe ile birlikte ve zamanla malzeme konusu rahatça halledilebilmektedir.