Ekonomik Olan Muadil Tonerler

Dünyada hızla gelişen bilgisayar teknolojisi hayatımıza yeni yeni terimler, işler ve ürünler girdirmiştir. İş yaşantısında insanlar hayatları boyunca bir kaç değişik yazım stilleriyle karşılaşıyorlar. Daktilo ile başlayan hızlı yazma makinaları şimdi yerini bilgisayara bırakmış durumda. Tabi bu yazıları bir belge olarak elimize almak için bir yazıcıya yazıcınında bu yazıları çıkarmak için tonere ihtiyacı var.

 

Yazıcılar için olmazsa olmaz olan tonerler farklı fiyatlarda olabiliyor. Her yazıcı kendisi için toner belirlemekte ve fiyatını çok yüksek tutmaktadır. Bunlara önlem olarak muadil toner en uygunu. Orijinallerine daha ucuz olan muadil toner kullanım süresi olarak orijinal tonerlere göre daha az olmaktadır. Fakat ekonomik olarak daha uygun olması muadil toner için en önemli tercih sebebi.

 

Bilgisayar çıktısının çok fazla alındığı işyerlerinde toner masrafları bir hayli fazla yer tutmakta. Bu durum firmalar için bazen sıkıntılı olabiliyor. Öyle ki satın aldığınız bir yazıcı örneğin dört yüz Türk lirası iken biten tonerinin yenisini almaya kalktığınızda yazıcıya ödediğiniz paranın yarı fiyatını vermeniz gerekmektedir. Hal böyle olunca firmalar veya bireysel kullanıcılar muadil toner arayışına girmekteler. Böylelikle bir sürü para ödeme yerine daha uygun bedel ödeyerek toner alabiliyorsunuz.

 

Aslına bakarsanız muadil tonerler orjinal tonerlere göre daha ucuz ama kullanım süresiyle ilgili oranlama yapmak istersek orjinaller daha verimli olmakta. Fakat gün ekonomi devri. İşimizi en uygun fiyata halletmenin en iyi şekli pahalı olan malzemenin yerine muadil olarak ikame edebileceğimiz ürün satın almaktır.

 

Pek kaliteli sonuç ortaya çıkmasa da işimizi görmesi bize yetmektedir. Tabi bazen alınan muadil tonerler çok daha fazla masraflara girmemize neden olabiliyor. Çok acil çıktı almanız gerek. Acil çıktı alıyorsunuz ve bakıyorsunuz ki çıktı aldığınız A4 kağıt kapkara veya yarısı koyu yarısı renksiz. Hal böyle olunca çok güzel bir atasözü aklımıza geliyor ‘ucuz etin yahnisi olmaz’ tam muadil ürünler için türetilmiş deyim gibi.

 

Bu nedenle aslında kısa vadede ekonomik olan muadil toner, orijinal tonerlere göre daha verimsiz olmakla birlikte günümüzde ekonomi daha ağır basmaktadır.