Mutfakların Küçük Havuzu

 

Mutfaklarda yemek yapımı, bulaşık vs. gibi işlemlerin rahat ve kolay olabilmesi için yapılmış düzenek olan mutfak evyesi ve lavabo olayı metrekareye göre dolaplarla bütünleşerek hazır dolap sistemi veya marangoz ölçümleriyle tamamlanır.

 

Mutfak evyesi kullanım koşulları ve temizlik durumuna göre uzun yıllar dayanıklılığını muhafaza edebilmesi için kaliteli malzemeden üretilmiş sağlam ürünler seçilmelidir. Mutfak tezgâhlarına monte edilmiş şekilde ya da tezgâh üzerine oturtmalı olarak tasarlanan evyeler, kalite durumlarına göre krom, çelik veya cam malzemelerden üretildiklerinden, temizlik esnasında kararma ya da sararma olmaz.

 

Sadece tezgahaltı dekorlu veya damlalıklı olmakla kalmayıp, geniş fonksiyonel çöp öğütücü sistemlerini de kapsayacak modelleri bulunan mutfak evyesi, bataryaların rahat takılması için önceden çalışması yapılarak tasarlanmıştır. Hazır tasarımlar birçok mutfak ürünleri, nalbur, ya da internet sitelerinden temin edilebileceği gibi, mutfak dekor ve ustalığını yapan uzmanlardan fikir almak ya da iyi olanını alıp takmalarını istemek en doğru karardır.

 

Zamanının çoğunu mutfaklarda geçiren ev hanımları ya da aşçıların dikkat ettikleri en önemli özelliklerden olan mutfak evyesi, sadece sebze ve meyvelerin yıkanması bulaşık temizliği amacıyla kullanılmasıdır. El yıkama ya da diş fırçalama gibi işlemler mutfak evyesi için hijyenik olmayacağından tavsiye edilmeyen durumlardır.

 

Bakteri barındırmayan, küflenme ve pas tutmamış evyelerde sebze ve meyvelerin yıkanması sağlık açısından da son derece önemli olduğundan, tadilat ya da dekor işlemlerinde özellikle istenilen özellikler belirtilirse uygun ve kaliteli malzeme kullanımı sağlanacaktır.

 

Mutfak evyeleri tek renk sadece krom çelik olarak üretilmemiştir. Mutfağın rengine uygun özel yapım ve özel renklerde üretilmesi mümkün olduğu gibi hazır standart renklerde kullanılabilir. Tek lavabo ya da bölmeli iki havuzlu evyelerde olabilmektedir. Bulaşıkların birinde yıkanıp diğerinde durulanması veya sebze meyvelerin birinde yıkanıp diğerinde süzülmesi sağlanabilir.

 

Belli boy ve çaplarda üretildiklerinden mutfakların büyüklüğü, tezgahın genişliği ve uzunluğuna göre seçim yapmak kullanıcının tercihine bağlıdır. Büyük bir mutfak için büyük boyutlu evyeler tercih edilmelidir. Mutfaklarda kuşkusuz en önemli parçalardan biri olan evyeler seçilirken özelliklerine de dikkat edilmeli ve ona göre alınmalıdır.