Otomobil Lastiğinde Olması Gereken Özellikleri

otomobil-lastigiLastikler kendi aralarında ikiye ve kullanıldıkları alanlara göre dörde ayrılır. Bu ayrım araç modelinden ve lastik ölçüsünden kaynaklanmaktadır. Mevsimsel lastikler; yazlık ve kışlık lastikler olarak nitelenirken, binek tipi olarak 4*4 yani jip tipi araçlar için lastik, motosiklet, otomobil ve ya rft şeklinde sıralanabilir. Lastikler her araç için önemlidir, ancak otomobil lastiği daha geniş bir kullanım alanına ve daha fazla kişiye hitap ettiği için öncelikle onu incelemekte fayda var.

Bir otomobil lastiği nasıl olmalıdır, otomobil lastiği alırken nelere dikkat edilmelidir ve neden önemlidir sorularının cevabına bakmak gerekirse tabi ki önemli kriterler ön plana çıkıyor. Evvela; içinde bulunulan mevsime göre lastik belirlemek önemlidir. Örneğin kış mevsiminde yaz lastiği kullanmaya çalışırsanız, olumsuz hava koşullarında trafik kazalarına davetiye çıkarır.

Bataklık, buzlanma, yağmura bağlı olarak yolda meydana gelebilecek kaymalara yazlık lastiklerle karşı koymak hiç kolay değildir. Yani kışlık lastikleri de olması gereken özellik, dayanıklılık süspansiyon ve yol ile bütünleşmedir. Lastik alırken aracınızın ebadı da hesaba katılmalıdır. Araç marka ve modeline göre standart üretilen lastiklerden de satın alabilirsiniz. Belli başlı lastik üreticileri ünlü ve tanınmış olduğundan kesinlikle korsan satış yapan satıcılara başvurmayınız.

Böyle bir alış veriş de hem teslimatta hem de iade sırasında sıkıntı yaşayacağınız gibi yatırdığınız parayı ürünü almadan tamamen kaybedebilirsiniz. Bu tür risklere girmemelisiniz. Sırf ucuz olsun diye bilip tanımadığınız yerlerden ikinci el lastik alımından ise itina ile sakınmalısınız.

İyi bir otomobil lastiği aracı yormaz, direksiyon hâkimiyetine yardımcıdır, hatta yakıt tüketimini olumlu ölçüde destekleyerek yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar. Aracınızı güvenle teslim ettiğiniz ve bakımını yaptırdığınız ustalardan ve internetteki web sitelerinden otomobil lastiği ilgili bilgi alabilirsiniz. Kaliteli bir otomobil lastiği sağlamdır, dış faktörlerden kolay kolay etkilenmez. Hem içte hem de dışta lastiği saran katmanlar doğal koşullara karşı dirençli sağlamlıkta yapılmıştır.

Lastiklerinizi garanti kapsamı koşullarında güvenli yerlerden almalısınız. Çünkü lastiklerle sadece araçlarınızı tamamlamıyorsunuz, aynı zamanda onlara canınızı da emanet ediyorsunuz. Kaliteli otomobil lastiği aracın performansını önemli ölçüde artırır.