Aracınıza Gereken Özeni Gösterin

Araçlar, kişilerin en değer verdikleri mal varlıklarından biridir. Kimileri eski model klasik araçlardan hoşlanırken kimileri ise daha modern ya da spor seçenekleri tercih etmektedir. Herkes kendi zevk ve bütçesine uygun araç tercih etmektedir. Ancak bu araçların uzun yıllar sağlıklı bir şekilde performanslarını devam ettirebilmeleri açısından araç bakımı ve araçta kullanılan araç koruma malzemeleri büyük önem arz etmektedir. 

Araçlarda kullanılan araç koruma malzemeleri aracın çeşitli alan ve bölmelerini korumak amacı ile dizayn edilmiş ve tasarlanmıştır. Aracın dışı yüzeyi zamanla güneş, rüzgâr, yağmur, kar ya da buna benzer dış etkenler yolu ile aşınma ve yıpranmaya en açık yüzeylerden birini oluşturmaktadır. Aracın boyası zamanla yanlış yıkama tekniği ya da yıkama aşamasında kullanılan malzemenin yanlışlığından dolayı zarar görmekte ve aşınmamaktadır.

 Zaman içinde boya parlaklığını yitirir ve boyanın üzerindeki film tabakası ortadan kalkar. Aracın dış yüzeyine uygulanacak detaylı temizlik, çizik giderme ve boya parlatma işlemleri sayesinde aracın dış kısmı tekrardan eski ilk günkü haline döner. Böylece aracın değeri korunmuş ve hak ettiği bakım yapılmış olur. Bu işlem düzenli aralıklar ile araca uygulandığı zaman araç uzun süre yeni sağlıklı bir görünüme sahip olacaktır.

Aracın dış yüzeyi kadar iç yüzeyinin de zamanla bakıma ve temizliğe ihtiyacı olmaktadır. Zamanla araç içinde nem, toz, kir, yağ birikimi meydana gelmekte ve sigara ve buna benzer etkenlerden dolayı yüzeyler eskiyip yıpranmaktadır. Bunun sonucunda aracın içinde rahatsız edici koku ve görüntü ortaya çıkmakta ve bu da sağlığı etkileyici sorunlara neden olmaktadır. 

Aracın içinde bulunan halı, koltuk, deri ve diğer yüzeylerin hijyen detaylarına dikkat edilerek hijyenik temizlik, koku giderme ve koruma işlemleri özenle uygulanmalıdır. Bu işlemin düzenli aralıklar ile tekrarlanması araç içindeki unsurların daha uzun ömürlü olmasını ve aracın kullanımı sırasında daha temiz ve ferah bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Kötü havalarda aracın camları buhar olmakta ve sileceklerim erişemediği yerlerin temizliği sağlanmaktadır. Bunun için de cam su kaydırıcı işlemi ve buhar önleme uygulaması yapılmalıdır.

TEKNOLİK GELİŞMELERİN OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ ETKİLERİ


Değişen dünya ile birlikte hayatımızın her alanında bir sürü yenilikler ve bir takım teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Şöyle baktığımızda 2000’li yılların başlarından beri teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip etmek için ayrı bir çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanına yansımış durumda. Örneğin elektronik eşyaları düşünün zaman içindeki değişimini göz önünde bulundurun, o kadar çok değişim gösterdi ki bunlar saymakla bitmez. 

Hal böyle olunca bu tip gelişmeler hayatın her alanına yansıdı. Otomotiv sektörü de bunların başında gelmektedir. Yıllar önce basit teknolojiler kullanılır ve manüel bir sistemle hareket edilirdi, şimdilerde ise her şey dijital ve her şey otomatik. Durum böyle olunca eskiye ait kullanılan ne varsa artık günümüzde kullanılmaz hale geldi. 

Örneğin akü takviye kabloları vardı hayatımızda, eskiden bir otomobilin aküsü kendiliğinden bittiğinde tek yapılacak olan ilk yardım hamlesiydi. Sadece ihtiyacımız olan şey bir adet takviye kablosu ve bunun yanında çalışan bir otomobil sahibinden yardım istemek. Peki nasıl uygulanırdı bu yöntem, her iki ucunda penseye benzeyen kancalar mevcuttu bir ucundaki kancaları çalışan aracın akü başlarına diğerini de çalışmayan aracın aküsüne bağlardık ve gücü alarak işlemi yapardık. 

Zaman içinde bu sistem de artık eskimeye döndü şimdilerde aküsü biten ya alıp akü satan yerlere gidip şarj ettiriyor, ya da ben bunlarla uğraşamam diyen olursa da artık değişen teknolojinin sağladığı imkânları kullanarak akü takviye cihazları satın almaktalar. Hemen hemen her yerden tedarik edebileceğiniz bu cihazlar değişen teknolojinin otomotiv dünyasına sağladığı kolaylıklardan biridir. 

Tıpkı bir tür jeneratör gibi çalışan bu cihazlar, gücü içinde barındırarak ihtiyaç halinde pratik bir şekilde uygulanabilen ve kolay tedarik edilen, ayrıca kolay kullanılan bir cihazdır. Artık bütün oto sanayi dükkânların da ve akü satan yerlerde akü takviye cihazları bulmanız mümkündür. 

Hatta hiç uğraşmak istemeyenler için internet ortamında da bir sürü alternatifi bir arada bulabileceğiniz e- ticaret sayfaları bulunmaktadır. İsteyen istediği gibi tedarik edebilir. Durum böyle olunca teknolojinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurgulamakta fayda var.

Otomobil Yedek Parçaları Önemi

 

oto-yedek-parcaKendimizi nasıl seviyorsak ve nasıl ki özen gösteriyorsak aynı şekilde bence bu özen ve itina yalnızca arabamız değil bütün araç ve gereçlerimiz içinde geçerlidir Ama özellikle aracımız daha çok önemlidir diyorum. Peki, sevdiğimiz aracımızı nasıl olurda uzun süre muhafaza ederiz diye sorarsanız eğer; Ben önce kendimden pay biçer ve ona göre değerlendirmede bulunurum.

Nasıl mı, insanoğlu zamanla kullandığı bütün malzemeler eskidiği gibi kullanılamaz hale gelen malzemelerimizde var.  Nedir onlar, Ayakkabı, elbise, takı, vücudumuzun birimleri; kol, ayak, kafa ve bedenimiz olarak düşünüldüğünde bunların hangisi ve hangi nedenle olursa olsun eskidiğinde değiştirmediğinizde size sorunlar çıkartmıyor mu?  Çıkartır, onun içindir ki kendimiz için ne istiyorsak inanın bizim için değerli olan ve bizim ulaşımda hiç kimseye muhtaç etmeyen araçlarımızda da aynı şekilde parçalar var ve onlarında zamanı geldiğinde değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Siz hiç ayakkabınız yırtıkken yağmurlu havalarda belirli bir mecburiyet yoksa (maddi konular dışında) dışarı çıkıyor musunuz? hepimizin cevabı hayırdır. Hayır, ama yola çıkarsak ne olur Ayağımız su alır hastalanabiliriz, yırtık olan ayakkabı çamurda kalabilir, kaldınız mı ayakkabısız kaldınız mı bu en basit örneği sizinde aracınızın lastikleri eskiyse yola çıkar mısınız hayır çünkü yolda kalacağını bilirsiniz o zaman devreye araba parçaları girer.

Bu arabanın her yerinde olabilir farınız kırıldı değiştirmezseniz ne olur gece karşınızdan gelen araç sizi fark etmeyerek kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Onun içindir ki araba parçaları olmasaydı satılmasaydı arabamıza en ufak hatada kullanmayabilirdik. Her seferinde de yeni araba almaya gücümüz yetmez arabasız kalabilirdik belki parça çok ucuzdur araba fiyatın göre, ama aracınızın hayatını kurtarabilir.

Bazıları vardır arabalarının bazı parçalarının değişmesi gerekmektedir ama değiştirmiyor neden değiştirmiyorsun dediğinizde daha yürüyor iyide sende yürüyorsun neden ayakkabın eskidiğinde değiştiriyorsun, Allah muhafaza kolun bacağın kesildiğinde neden doktora gidip kol ve bacak nakli yapıyorsun siz öylede yaşayabilirsiniz. Onun içindir ki hepimizin aracı çok önemlidir bunu bilerek ve aracınızın parçası olmasaydı eğer nelerle karşı karşıya kalacağınızı tekrar tekrar düşünerek değiştirin.

Ya da öyle mutluysanız kalabilirsiniz. Siz aracınızla bir yere gittiğinizde bırakın kırılmasını çizilse bile göze batmasın diye hemen değiştiriyoruz ki onların araçlarına bakarken mahcup olmayalım ya senin arabanın farları kırık denildiğinde üzülmüyor musunuz yoksa işi pişkinliğe vurup gece yolculuk yapmadığım için sıkıntı yok mu diyorsunuz. Bence siz siz olun her olursa olsun kendinize ne kadar özen gösteriyorsanız aynı özeni aracınız için göstermeniz dileğiyle.