Hiçbir İşi Geri Çevirmeyin

is-gorusmeÖnce işi alın, nasıl teslim edeceğinizi sonra çözümlersiniz. Planlayın, müşteri bulun, anlaşmayı yapın ve işi yapın. “Kapasite yetersizliği” nin yeni bir işe giden yolda önünüze bir duvar gibi dikilmesine izin vermeyin. “Personel yetersizliği” sizi bir projeyi üstlenmekten alıkoymasın. İş almak çok zor. Üretim zorluklarını düşünerek teklif vermeyerek, denemeyerek, anlaşma yapmayarak, bunu bir de siz daha da zorlaştırmayın. Daima evet deyin. İşi daima üstlenin.

Karlı işleri asla geri çevirmeyin!

Eğer küçük bir reklam ajansınız var ve yeni ve büyük bir müşteri bulduysanız, işi üstlenin. Sonra da metin yazarları ve ilancılar aramaya başlayın. Eğer küçük bir inşaat şirketiyseniz ve bir okul inşaatı ihalesi kazandıysanız işe, doğramacı ve duvar ustaları alarak başlayın. Eğer küçük bir çiçekçi dükkanınız varsa ve yirmi tane düğün için sipariş alabiliyorsanız, siparişlerin hepsini kabul edin. Her yer çiçekçi dolu ve bunların pek çoğu size bu siparişleri karşılamada yardım etmeye can atacaktır.

Eğer bir işten para kazanacağınızı biliyorsanız, işe girişmekten korkmayın. Müşteri her zaman bulunur. İşi teslim edecek bir yol da daima vardır.

Siparişi her zaman kabul edin. Yalan söylemeyin, hile yapmayın, para kaybetmeyin. Fakat, işi sakın kaybetmeyin! Bu çoğu zaman işi sonsuza dek yitirmek demektir.

Şu eski satıcı özdeyişini aklınızdan hiç çıkarmayın: Birileri bir şeyler satıncaya kadar hiçbir şey olmaz. Küçük işletmeler daima bir şeyler satarlar ve genellikle de kendilerinde yeterince olmayan şeyleri satarlar.