Yenisahra Kentsel Dönüşüm

Yenisahra Kentsel Dönüşüm
Yenisahra Kentsel Dönüşüm

İstanbul-Yenisahra bundan 10 yıl öncesine kadar gecekondu semti olarak bilinmekteydi. Yenisahra‘dan geçmek, oturmak çoğu kişi için olanaksız olarak bilinmekteydi. Ancak artık bu semt o kadar değerli ki ileriye dönük (1-2 yıl içerisinde) İstanbul Anadolu Yakası’nın en gözde ve en değerli semti olacak.

Yenisahra konum olarak Anadolu Yakası’nın en merkezi, ulaşıma en elverişli bölgesi durumundadır. Ataşehir, Kozyatağı, Kadıköy, Erenköy, Ümraniye semtlerine hem yakın hem de bu semtlere geçiş güzergahında bulunuyor. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerine ulaşım ise birkaç dakika içerisinde trafik yoğunluğuna çok fazla takılmadan ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

İstanbul Fikirtepe’de başlayan Kentsel Dönüşüm Projelerini takip ederek başlamasına çok az bir süre kalan Yenisahra, büyük firmaların planlı projeleri neticesinde lüks ve kullanışlı bir yerleşim bölgesi olması planlanıyor. Planlama çerçevesinde Yenisahra yolları ve ara yollar, mahalle yapısı tamamen değiştirilerek iyi bir yaşam alanı haline getirilecek. Finans merkezine yakınlığı ise iş çevrelerinin dikkatini biraz daha çekerek ufak işletmelerin ofis konumlarıda Yenisahra‘da yapılması planlanmaktadır.

Yenisahra arsa satışları ile yüzlerce parseli şimdiden alarak projelerine hız kazandıran dev inşaat firmaları arasında, DAP Yapı, Simpaş, Tahincioğlu, Nef, Mist İnşaat, DKY İnşaat, Sur Yapı, Güneri İnşaat bulunuyor. Bu firmaların yanında ufak ve büyüyen bir çok inşaat firması da projeyi üstlenmekte.

Lüks yapıların ve residencelerin yer alacağı Yenisahra Projeleri’nde dikkat çeken en önemli özellik ise, yapıların mahalle konseptinde yapılacak olması. Bu konsept benzeri İstanbul’da büyük çapta bir uygulaması görülmedi. Bu nedenle yaşam alanı ve yeşil alanların çok fazla kullanılması düşünülen Yenisahra’ya girdiğinizde sanki başka bir şehire veya ülkeye giriyormuşsunuz hissine kapılacaksınız. Yeşillikler içerisinde evinize ulaşacağınız semtte, yaşam alanının huzurlu ve temizliği ev değerlerine kat ve kat değer katacak.

Yenisahra Kentsel Dönüşüm, en büyük avantaj olarak tüm semtin toplu olarak yıkılarak yerine projelendirilmiş sıfırdan bir kent yaratılacak olması. Yeniden dönüşüme hiç bir engeli bulunmayan Yenisahra’da projeler sadece konut konseptleri değil altyapı çalışmalarıda sıfırdan ele alınarak sorunsuzca yapılanacak.

Yenisahra ulaşım konusuna tekrar dönecek olursak, özellikle raylı ulaşım araçları Metro’ya yakınlığı, E-5 yolu üzerinde olması, Ataşehir Finans Merkezi’ne birkaç dakika uzaklığı, 1. ve 2. köprü yollarına en kestirme konumda bulunması değerini ve prestijini arttırıyor.

Şimdiden çok fazla ilgi odağı haline gelen Yenisahra bölgesi, yatırımcıların gözdesi ve konut satın almak isteyenlerin merakla beklediği yer haline gelmiş durumda.