Tekfen Tower’ın Tasarım Felsefesi

tekfen-mehmet-kosebay

Tekfen, bir inşaat şirketi olarak kurulmuş olmasına karşın Türkiye’de “Güneş Batar Tekfen Doğar” sloganı ile bir ampul firması olarak tanınmıştır. Tekfen’in ilk sanayi yatırımı olarak gerçekleşen İstanbul 4. Levent’teki ampul fabrikası, piyasada önemli bir pazar payına ulaşmış ve Tekfen amblemini 1998 yılına kadar buradaki binasında taşımıştır. Kurulduğu 1960’lı yıllarda şehir dışı sayılan Levent’in giderek konut ve özellikle iş merkezi haline dönüşmesi ile fabrika Gebze’ye taşınmış ve 10 dönümlük bu arsada bir iş merkezi yapılması planlanmıştır.

Tekfen mühendislik tarfından yapılan ön projesi, benzerleri gibi yatay bir çarşı bloğu ve bürolar içim yükselen bir kule bloğu içermekteydi. Holding bünyesinde kurulan Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun katkılarıyla, proje geliştirme aşamasında konu bir emlak yatırımı olarak yeniden irdelenmiş, İstanbul’da mevcut iş merkezleri tek tek incelenerek zaafları saptanmış, özellikle yetersiz altyapı, otoparklar, asansörler ve havalandırma/klima tesisatlarının problem yarattığı ve kullanıcıların bu konularda iyileştirme beklediği görülmüştür. Türkiye’deki politik istikrarsızlıka karşın genç nüfuslu büyük pazar potansiyeli ile iştahlanan yabancı yatırımcıların büro arayışlarındaki ölçütler belirlenerek, çarşı içermeyen, gerçek anlamda “A sınıfı” bir büro binası oluşturulmasına karar verilmiştir. Piyasadaki bürolarda boşluk olduğu halde bu arayıştaki yatırımcıların yeni büro arayışı içinde olması bizi teşvik etmiş ve tasarımında ana ölçüt olarak “bürı ve çalışan personel sağlığı/güvenliği” benimsenmiştir. Bu anlayış bugün 4.Levent’te yükselen Tekfen Tower’ın tasarım felsefesini oluşturmuşturç Tasarımında olduğu kadar inşaatında da aynı ilke benimsenmiştir. Tekfen Tower İstanbul’da ISO 9001/2000 kalite güvencesi ve OHSAS 18001 iş ve işçi sağlığı belgeli ilk ve tek yapı olma özelliğindedir.

Tekfen Tower’ın Ayrıcalıklı Özellikleri

Tasarım ilkeleri doğrultusunda mimari proje tasarımı için Swanke Hayden Connel Architects (ABD) seçilmiştir. Kule katları için çok iyi bir brüt/net büro alanı oranı yakalanmış, manzaraya çepeçevre egemen, aydınlık, ara kolonları bulunmayan rahat bir büro alanı olanağı sağlanmıştır. Katlar arasındaki 4,00 m olan yükseklik; 18 cm yükseltilmiş döşeme, asma tavan ve büro içinde ner 2.70 m yükseklik olanağı tanımaktadır. Binanın giriş-çıkış ve iç sirkülasyonu bina güvenliğini esas alarak, ancak kullanıcıları da gerekli kolaylığı sağlayacak şekilde modern bir anlayışla tasarlanmıştır. Personel güvenliğinin yanısıra binaya gelecek malzeme, eşya, posta ve paketlerin güvenli bir şekilde kabul edilip dağıtılacağı bir merkez de düşünülerek gerçekleştirilmiştir.

Deprem beklentisi içindeki İstanbul’da zemin etüdü ve bina taşıyıcı sisteminin seçimine önem verilmiş; proje, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Bölüm Başkanlığı gözetiminde yeni deprem yönetmeliğine uygun ve olası deprem spektrumlarına dayanıklı olarak geliştirilmiştir. Binanın matematiksel modeli oluşturularak deprem yükleri elektronik ortamda denenmiş ve yapının güvenilirliği kanıtlandıktan sonra inşaata başlanmıştır.

Yangından korunma konusu üzerinde de önemle durularak binada yangına dayanıklı malzemeler kullanılmış ayrıca yangın algılama, ihbar ve yangınla mücadele konularında en son gelişmeler ve teknikler binada uygulanmıştır. Ayrıca kule bloğunda yangın asansörü uygulaması getirilmiş, bu asansör gerektiğinde sedye içinde hasta kabul edecek şekilde boyutlandırılmıştır.

Tekfen Tower, çalışanına önem verenler için gerçek anlamda bir “A Sınıfı Büro” inşa etme ve bu anlayışta hizmet verme hedefi ile yola çıkılmış bir yatırımın ürünüdür.

Mehmet Kösebay

Tekfen Holding

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir