Cinsel Problemler Ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzün en önemli konulardan biri de cinselliktir. Cinsellik insan hayatının varoluşundan beri insanın psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayan, bireylerin birbirine karşı sevgiyi ve saygıyı besleyen bir durumdur. Cinsel problemler ve çözüm yolları nelerdir? Başlıklar altında inceleyeceğiz.

 Cinsel Problemler

 Cinsel problemler hem kadınlar hem de erkekler üzerinde farklı sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. Bunları başlıklar altında incelemeye çalışacağız. Öncelikli olarak cinsel problemler bir kısmı psikolojik sebeplere bağlıyken, diğer bir kısmı da bedensel faktörlere dayanmaktadır. Bilhassa mütedeyyin ailelerde yetişen çocukların cinsel problem yaşamaları kaçınılmazdır. Bu zorlu süreci aşmak için cinsel problemler ve çözüm yolları nelerdir? Bilgiler aktaralım.

 Kadınlarda Cinsel Problemler

Kadınlarda cinsel etkileşimi sırasında aşırı şekilde acı ve kuruluk gibi yan etkileri olan hormonal dengesizlikler ve vajinal enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıkar

Kadınların doğum sonrasında ve menopoz boyunca cinsel sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bunlardan ötürü kullanılan antidepresan ilaçlar sebebiyle de cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir.

Zamanla ortaya çıkan cinsel sorunlar ileriki safhalarda psikolojik sorunlardan, biyolojik sorunlara dönüşebilir.

Özellikle doğumdan sonra kadınlarda vajinal sorunların belirgin hale gelmesi kadının psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilir.

Aile arasında ortaya çıkan tartışmalar, kavgalar, baskıların artması, finansal sıkıntılar da cinselliği olumsuz etkiler.

Kadınlarda Cinsel Problemler ve çözümleri

Kadınlarda ortaya çıkan bu sorunun çözümü için bir terapiste ihtiyaç duyulabilir. Terapist kadınlardaki bu sorunun ortadan kalkması için tıbbi koşulları kontrol etmek amacıyla bir doktora yönlendirir. Ortaya çıkar bu sorunlara karşı doktor, bir bilgilendirme yapar. Daha sonra test aşamasına gider ve sorunların özüne inip, çözüm arayışına girer.

Cinsellik esnasında cesur olunmalıdır. Ne kadar çok korkulursa o kadar sorun oluşur. Bu yüzden kadın kendini rahat bırakmalı ve hem partnerini hem de kendini mutlu eder.

Konuşmak ve meselenin özüne inmek cinsel sorunların aşmasına çok olumlu etki yapmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kadın pasif kalmamalıdır. Cinsel birlikteliği ayakta tutan figürlerden biri de kadın olduğunu unutmamalıdır.

 Erkeklerde Cinsel Problemler

Cinsel problemler ve çözüm yolları nelerdir? açısından kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Erkeklerde cinsel sorunun psikolojik faktörlerden ziyade erkeklik hormonu olan testosteron noksanlığının sonucunda karşımıza da çıkabilir. Çünkü testosteron erkekler için cinsel hayatın düzenlenmesinde etkili temel faktördür.Erkek ler de en sık rastlanan cinsel problem erken boşalma sorunudur. Erken boşalmaya çmzüm için günümüz de geciktirici hap ya da sprey gibi ürünler geliştirilmiştir.

Antidepresan ilaçların uzun süreli kullanımı etkileşim mekanizmasını etki göstererek cinsel dürtüleri ve isteği bastırmaktadır. Bundan dolayı erkeklerde cinsel sorunlara neden olur.

B12 vitaminin eksikliği cinsel sorunlara davetiye çıkarmaktadır. B12 vitaminin eksikliği de cinsel sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Aşırı şekilde sigara kullanımı da cinsel iktidarsızlığı meydana getirir.

 Erkerlerde Cinsel Problemlerin Çözümleri

Öncelikli olarak cinsel sorunların kaynağına inilmelidir. Bu yüzden kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de terapiste danışması gerekir. Daha sonra doktora danışması faydalı olacaktır.

Ortaya çıkan cinsel iktidarsızlığı ortadan kaldırmak için bilişsel terapiler ve davranışçı terapilerin yapılması gerekir. Bunun için emek, sabır ve zaman gerektiğini unutulmamalıdır.

cinsel problemler ve çözüm yolları nelerdir? gibi başlıklar barındıran makalelerden faydalanarak bu sorunlardan aşılmalıdır.

Erkek yetiştiği ortamdan dolayı cinselliğe ayıp gözüyle bakması gibi sorunları ortadan kaldırması için yakın bulduğu arkadaşıyla ya da doktoruyla rahat konuşması gerekir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir