Öldürücü Bir Yeteneğin Geliştirilmesi

Bugüne dek çeşitli yerlerde bazılarını tanımlamak için “Öldürücü Yetenek” deyiminin kullanıldığını sık sık duymuşsunuzdur. Ama bu deyimin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Bazıları bir ticaret adamının öldürücü içgüdüsü için “büyük işbitirici” deyimini kullanırlar. Bu aynı iyi bir tenis ustasının veya şampiyonun tüm rakiplerini tek tek sıradan ipe dizmesi anlamındadır. Fakat bu uygulama ticaret hayatında her zaman görülmez. Çünkü ticarette şahısları daha oyunun başında yok etmek yerine onları oyun içinde kontrollü biçimde tutmak çok daha önemli ve faydalıdır.

Yine bazılarına göre öldürücü içgüüdü daha ayrıntıya girerek diğerlerinin zayıf yönlerini ve açıklarını bulup bunları kendi faydasına kullanma yöntemidir. İşte bu özellikle ticaret hayatında oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Fakat etrafta bulunan diğerleri güçlü olmaktan vazgeçerlerse yine faydasız bir yol olarak kalır.

Benim en güvendiğim çalışanım hasmının zayıf noktalarına kolay vuruşlar yapmadan önce güçlü tarafları üzerinde sürekli gayret içinde mücadele edendir.

Bana göre gerçek bir öldürücü yetenek öldürücülük vasfından daha çok yeteneklilik özelliği geliştirmek için çalışan, gayret gösterendir. Sonuçta fikir aşağıda sıralanacak olan fikirler, ticari satış bağlantılarından iyi birer yetenek geliştiricisi olacaktır.

  1. Zaman En iyi İlaçtır

Mesleğe başladığım ilk yıllarda, işler yolunda gitmemeye başlayınca tüm şevkimi ve çalışma hırsımı kaybederim.

Örneğin müşterim olma aşamasındaki biri bir anda başka bir firmaya anlaşma imzaladıysa bazen bu şahsa verdiği karardan dolayı beni olumsuz yönde etkilediğini yüzüne karşı sert bir şekilde söylerim. Aradaki ilişkiyi sona erdirirsek de o anki düşüncem müşteri beni seçmiş olsaydı birlikte iyi kader arkadaşı olacağımız yönündeydi.

O zamanlar bana bu stratejinin bana ne kadar fazla zarar vermekte olduğunu anlayamamaıştım. O zamanlar böyle durumlarda sinirlerime hakim olarak  “Bu düşüncem saçma. Bir veya iki yıl sabret, nasıl olsa yine geri döneceklerdir.” Yaşlandıkça ve tecrübem arttıkça zamanın en büyük hataları bile düzelttiğini gördüm. Zaman sahip olduğunuz en güçlü silahtır.

 

  1. Bazen para önemli değildir

Yaygın bir kullanım vardır, “Birileri size konu para değil, prensip meselesi derse paranın önemli olduğuna emin olabilirsiniz.” Fakat iyi bir satıcı ikinci bir görüşe yer vermeksizin parasal olmayan kesin faydalar için paradan fedakarlık yapacaklardır.

Büyük bir spor müsabakasının organizasyon teşkilatı çok sıkı olarak sorumluluklarında bulunan oyunların dünya üzerindeki hangi televizyon şebekelerince en iyi şekilde gösterime sunulabileceğinin seçiminde bazı finansal noktaların önemseneceğini belirlerler. İyi organizasyonlar ise, dış etkilere maruz kalınca nasıl yürütüleceği konusunda yeterince disipline edilmişlerdir. Bu ise fazladan küçük hesaplardan çok daha değerlidir.

McCormack

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir