İstanbul Kadın Müzesi

kadin-muzesi

8 Mart 2011 tarihinde kurulmuş olan İstanbul Kadın Müzesi (İKM), kadın tarihini ve önemini belirtmek ve her zaman akıllarda kalması amacıyla kurulmuştur.

Çağdaş bir müze olma yolunda yapılan çalışmalar yurtiçi ve yurtdışında ortak projeler ile sosyal sorumluluk alanında çalışmalar yapmaktadır. Vakıf faaliyetleri olarak kurucu Saadet Gülümser YILDIRIM ile birlikte 11 kişilik bir mütevelli heyeti görev yapmaktadır.

İstanbul Kadın Müzesi Mütevelli Heyetinde bulunan isimler;
Meral AKKENT
Yeşim BAĞRIŞEN, Yard. Doç. Dr.
Ayşe Canan BOYDAŞ
Nedret KURAN BURÇOĞLU, Prof. Dr.
Füsun Nevbahar ERSOY
Yasemin İNCEOĞLU, Prof. Dr.
Emine KIRAÇ
İlber ORTAYLI, Prof. Dr.
Zeynep SELGUR
Müzeyyen Berna TÜREMEN
Elif YILDIRIM

İstanbul Kadın Müzesi’nde iki tür sergi anlayışı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sürekli sergi ve geçici sergilerdir.

Sürekli sergi anlayışında geniş bir kitleyi kapsayan kültür ve sanat odaklı olarak faaliyetlerini sürdürürken, geçici sergi ise odak noktası olarak daha geniş kitlelere diğer tüm noktalara değinmektedir.

İstanbul Kadın Müzesi, konsept olarak ve içerik olarak Türkiye’nin ilk kadın müzesi özelliğini taşımaktadır. Bu tip bir müze dünya çapında ise üçüncü şehir kadın müzesidir.

Kadınlara yönelik faaliyet gösteren müze, geçmişten günümüze kadnların gelişimi, sosyal ortamda bulundukları başarıları, kadın haklarının verilmediği dönemler ile önemini günümüze taşıması yönünden başarılı bir adımdır.

 

Bayan giyim ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz: http://www.ist.web.tr/ticaret/bayan-giyim-konsepti

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir