Kolay Balık Tutma Taktikleri

olta-setleri

 

Balık tutmak hem bir aktivite hem de ticari bir faaliyettir. İnsanların büyük bir kısmı hafta sonlarını denizde balık tutarak geçirmek isterler. Balık tutmak aynı zamanda en büyük dinlenme kaynağıdır. Elimize alacağımız bir olta seti ile boğazın serin sularında sabahın köründe kilolarca balık yakalayabiliriz. Aslında balık tutmaya giden insanlara gidip de burada balık tutmanızdaki amaç ne diye sorarsanız çok az bir kısmı yemek için cevabını verir. İnsanların amacı balık yakalayarak yemek değildir. İnsanlar hafta sonları kafa dinlemek için balık yakalamaya giderler.

Tabiki de yakaladıkları balıkları akşam bir güzel afiyetler yerler. Eğer balık yakalamayı başaramasa bile çoğu insan akşam eve giderken balıkçıdan balık satın alarak evde tüketmektedir. Bu da bize gösteriyor ki insanlar için balık yakalamak sadece bir spor sosyal bir faaliyetten ibarettir. Balık yakalamak aynı zamanda ruhsal problemleri olan insanlar için de birer tedavi yöntemidir.

Ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde doktorlar gelen hastalarına belirli bir süreden sonra tedavi amacıyla balık tutmayı tavsiye etmektedirler. Balık tutmaya çalışan insan bütün gününü balık yakalamak ile geçirir. Oltanın ucuna takılacak her balık insanda çok büyük bir sevince neden olacaktır. Bu da sinirsel sorunlar yaşayan insanların bir nebze de olsa kendilerine gelmelerini ve rahatlamalarını sağlamaktadır.

Balık yakalamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. İnsanlar amaçlarına göre balıkları nasıl yakalayacaklarını belirlerler. Örneğin balıkçılar balık yakalayacakları zaman ava tekne ile çıkarlar ve yanlarında tor adı verilen balık ağlarını fa götürürler. Bu torların boyutları oldukça büyüktür ve tek seferde çok fazla balık yakalanabilmektedir.

Balığı ticari amaçlar için değil de sadece kendisi tüketmek için veya stres atmak için yakalamaya çalışanlar ise boğaza giderek ellerindeki olta seti yardımıyla balık yakalamaya çalışırlar. Bu setlerin içinde genellikle olta kamışı ve yem bulunmaktadır. İyi bir balıkçının olta seti de kaliteli olmalıdır. Aksi takdir de çok fazla balık yakalayamaz ve stres atayım derken daha da fazla strese girer. Bu nedenle balık yakalayacağınız olta setinizi iyi seçmeniz hem sizin hem de psikolojiniz için önemlidir.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir