İstanbul’un Trafik Özellikleri ve Alternatif Yollar

İstanbul trafiği, bilindiği gibi yoğun ve artık günün her saati kalabalık. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek 1-1 buçuk saat. Ancak trafik yoğunluğu nedeniyle bu süre 6 saate kadar çıkmaktadır. Devlet bu konuda yoğun çalışmalar, başka ülkelerdeki çözümleri çalışıyor, uyguluyor, ancak sonuç yine aynı. Bu durum her geçen gün yeni taşıtların trafiğe çıkmasıyla artıyor.

Yeni yol çalışmalar, yol tamirleri, yol yenilemeleride işin içine girdiğinde trafik durma hatta kontak kapatma durumuna geliyor.

Trafik yoğunluğu nedeniyle trafik kazası oranıda bir o kadar artmasının nedeni arasında. Trafik kazalarının çok fazla olmasıda yine trafik yoğunluğunun artmasına neden oluyor.

İstanbul’un büyüklüğü, nüfusun büyüklüğü ve artması birinci dereceden trafiğin artmasına neden olmaktadır. Okulların açık olması ve okul servislerinin trafiğe girmesi, ticari araçların iş saatleri içerisinde yoğun çalışmaları, kamyon ve tırların trafik geçiş saatlerinde yola çıkmaları trafiği kitleyen ana unsurlar arasında.

Son 10 yılda toplu taşıma alanında yapılan mükemmel gelişmeler, İstanbul halkının daha hızlı ve rahat ulaşım sağlamalarına büyük katkı sağladı. Ne var ki toplu taşımalarda yine iş saatlerinde biriken yoğunluk bu ulaşımlarıda aksatmaktadır. Toplu taşıma yöntemlerinden en önemlileri; metro, metrobüs, raylı tramvay sistemleri ve vapur yer almaktadır.

2016 yılı istatistik verilerine göre günlük toplu taşıma yolcu sayısı, 12.939.687. Bu rakam tekil kişi sayısına göre değil, toplam binilen araç sayısına göre hesaplanıyor. Yani bir kişi işe gitmek için 3 vasıta değiştiriyor ise eve dönüşü ile birlikte 6 vasıtaya binmiş oluyor.

İstanbul trafik sorunu çözümü için ise devletin ve İstanbul Belediyesi’nin yoğun çalışmaları yanı sıra, bazı fikir yarışmalarıda düzenlenmektedir. Bu güne kadar verilen fikirler arasında ise kayda değer bir çözüm bulunmuyor. Bu fikirler arasında bazılarını sayacak olursak;

  • Bir gün tek sayılı plakalar, ertesi gün çift plakalı araçların yola çıkması,
  • Aynı mahallede oturanların 4 kişi beraber tek araç ile işlerine gitmeleri,
  • Her araçta tek kişinin yola çıkmasının yasaklanması,
  • Çalışanların işyerlerine yürüme mesafelerinde oturmaları,
  • Yer alt ve yer üstü alternatif yolların yapılması,

gibi yüzlerce fikir ortaya atılıyor ve her fikir uygulanabilirliği inceleniyor. Ancak hiç bir toplumda yasaklarla bir düzen getirmek pek mümkün değil.

Kişisel araçlar ile seyahat etmektense toplu taşıma kanallarını kullanmakta çözüm değil. Çünkü toplu taşıma araçlarındaki sıkışıklı ve yeterli gelmemesi yine ulaşım sorununu arttıran etkenlerden oluyor.

İstanbul trafiğinin belkide en ilginç özelliği, ara yolların ve sokak aralarında asla trafik sıkışması olmamasıdır. Bunun nedeni ise ara sokakların fazlalığı, alternatif çıkışların fazla olmasından kaynaklanıyor.

3. köprünün yapılması ile beklenen trafiği rahatlatıcı çözüm ise bir yarar sağlamadı. 3. köprünün geçiş ücretinin pahalı olması ve gidilecek mesafenin daha çok uzaması bu yolun kullanılmaması için geçerli nedenler arasında.

avrasya-tuneliİstanbul Avrasya tüneli, Avrupa ve Anadolu yakasını birleştiren 1. ve 2. köprüden sonra en iyi çözüm oldu diyebiliriz. Mesafeyi trafik yoğunluğu olmadan sürekli akıcılık sayesinde ulaşım çabuk ve rahat oldu. Avrasya tünelinden günlük araç geçiş sayısı 30 bin civarında. Bu sayının ilerleyen zamanda dahada artacağı öngörülüyor.

Avrasya tüneli geçişlerinde sayının artması ise yine tünel çıkışı trafiğinde bir artış olması kaçınılmaz. Bu nedenle çevre yollarında zaten mevcut olan yoğunluk, ilerleyen zamanlarda kitlenme noktasına gelecektir.

İstanbul’da Alternatif Yollar

İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek için bazen onlarca alternatif yol olabilir. Bu yolları iyi bilmek, nerden girilip nerden çıkılacağını bilmek size zaman ve hız kazandırabilir.

istanbul-trafik-yogunlugu

Alternatif yollar için akıllı telefonlarımızda bulunan navigasyon veya araçlarımızda varsa navigasyon özelliğini kullanabiliriz. Bu sayede yakıt tasarrufu ve zamandan kazanarak, ana yollarında bir nebze daha çok akışı sağlanabilir.

Trafik yoğunluk haritaları, yine ulaşmak istediğiniz yere en uygun güzergahı seçmeniz için fayda sağlayacaktır. Çok koyu kırmızı duran trafiği, kırmızı yoğun trafiği, sarı yoğun ama akışın olduğu ve yeşil olarak gösterilen yolların açık olduğunu gösteriyor.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir