Tüvtürk Bilinmesi Gerekenler

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesine göre araçların muayenesinin yapılması şarttır. Muayene ile ilgili mevzuatlar T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Aracın üzerinde görsel muayene ve test esaslarına göre yapılması kararlaştırılmıştır. Muayene işlemini ülkemizde sadece tüvtürk tarafından yapılmaktadır. Araç muayenesi yaptırmak zorunlu ve bir vatandaşlık görevidir. Muayene raporunda tespit edilen aksaklıklar hemen düzeltilmelidir. Bu trafik ve can güvenliğiniz için önemlidir.

 

            Tüvtürk istasyonlarına gelen bazı araçların önceliği vardır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre engelli araçlarına öncelik tanınmakta ve ücret alınmamaktadır. Ambulans, itfaiye, sivil savunma araçları, Emniyet Teşkilatı araçları, Trafik Zabıtası ile gelen araçlar, doğalgaz acil müdahale araçlarına öncelik tanınmaktadır.

Muayene ücretleri her yıl, T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğünün yetkisindedir. Ücret uygulaması Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tutar baz alınmaktadır. Tüvtürk tamamen yayınlanan tutarlar üzerinden işlem yapmakta olup fiyat belirleyici değildir.

 

Otomobil alacak olanların satın almak istedikleri aracın muayenesini kontrol etmesi çok önemlidir. Otomobil dolandırıcılığını önlemek amacı ile artık muayenesi yapılmayan araçların satışları yapılmayacaktır fakat muayenesiz araç satmak isteyenler, satış öncesi bir miktar kapora alarak vatandaşları dolandırmaktadır. Bunun için kapora vermeden önce, ruhsat ve muayenesi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

Geçen yılsonunda 1 milyon 107 bin 62 adet aracın muayenesinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Zamanında yapılmayan muayene için %5 gecikme ücreti alınır. Ancak yurtdışında olan, ya da iş amaçlı yurtdışına çıkmış olan araçların 1 ay içinde muayenelerini yaptırmaları durumunda gecikme ücreti alınmaz. Geciken muayenede, muayeneyi yaptırdığınız gün esas alınır.

 

Araçlardaki kazaya sebep verecek aksamların kontrolünü yapan tüvtürk, araçların kontrolünden sonra ağır kusurlu raporu vererek bu araçların trafiğe kusurlarını düzeltip çıkmalarını sağlar. Kendinizin ve yolcuların can güvenliği için araç muayenelerini zamanında yaptırınız.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir