Olta Setinde Bulunması Gerekenler

olta-takimi

Sıkılıyorsanız kendinize hafta sonu yapacak farklı bir hobi arıyorsanız aklınızın bir köşesinde balık tutmak da olsun. Artık hazır setlerle kolayca tüm malzemelere sahip olabilirsiniz.

 

Balık tutmak bambaşka bir zevk bambaşka bir huzurdur. İster profesyonel ister amatör olsun herkes olta atmayı sever. Aslında başlı başına bir bilim olan balık tutma sanatı sanıldığı gibi basit değildir. Hangi oltaya hangi kanca takılır hangi balık hangi olta ile tutulur. Nerden hangi balık çıkar. Pek çok bilgi isteyen bu iş için olta setleri de kullanılabilir.

 

Balıkçılık hobi olarak yapılacak sa en iyisi size uygun olan olta setleri neden birini seçmek. Bunlar pek çok farklı şekilde çeşitleniyor. Spin kamışı olta takımı, lrf kamışı olta takımı, sazan kamışı olta setleri gibi. Ayrıca kamış uzunluğu 240 cm 220 cm 390 cm… gibi çeşitli uzunlukta farklı misina ölçüleri ve diğer tüm malzemelerin birbirine uyumu çok önemlidir. Söz gelimi kurşun ağırlığını taşıyamayan bir misina ilk kullanımda kopacaktır. Ya da büyük balık avlamak için yetersiz bir olta takımı kullanılmaz.

 

Özellikle yeni başlayanlar için ve sık balığa çıkanlar için birbiri ile uyumlu makine ve kamışlar içeren olta setleri pek çok ihtiyacı karşılamaya yönelik maket yemler de dahil olmak üzere set haline getirilip kullan içinin işini kolaylaştırıyor.

 

Olta seti aynı zamanda sevdiklerinize vereceğiniz güzel bir hediye. Babanıza, arkadaşınıza, tüm sevdiklerinize yeni başlayanlar için hazırlanmış setlerden alarak onlara mutlu anlar için güzel bir hobi hediye edebilirsiniz.

 

Kendinize bu iyiliği yapıp balık tutmanın keyfine vara bilirsiniz. Önceleri yeni başlayanlar, ya da orta seviye için hazırlanan setlerden alarak başlayıp eksilen parçaların yerini tamamlayarak kendinizi bu konuda geliştire birsiniz. Bu işin sonu yok deniz derya sonsuz güzellikler sunabilir size.

 

Sakin bir ortam huzur arayışı sizin de aklınızda ise sükûnetim eşsiz deryasına siz de katılın. Hemen bir olta seti edinin ya da kendinizce eldeki malzemeleri değerlendirin ve doğanın suyun huzurun sükûnetin keyfini çıkarın. İster ailece denize acilin ister baraj kenarında atin oltanızı ve sizi bekleyen kısmeti sakince bekleyin. Rast gele…

 

 

 

 Farklı Heyecan Arayanlar İçin Yeni Hobi: Balık Tutmak

Yoğun iş hayatından ve hayat temposundan ve bundan doğan sıkıntı ve stres dolayı bunalım yaşayan bir bireyseniz ya da kendimize yeni bir hobi arıyor ve suda vakit geçirmeyi sevip ıslanmak istemiyorsanız ve yahut oğlunuzla unutulmaz ve zevkli bir hafta sonu geçirmek için bir planınız yoksa en güzel tavsiyedir. Çağımızda yoğun şehir hayatı ve iş temposu insanları bunaltmış bir durumdadır. Bu yoğun tempodan sıyrılmak ve iyi, sakin, dingin bir hafta sonu geçirmek için en iyi yollardan biri balık tutmak olacaktır.

 

Çocuklarınızla değişik, maceralı ve eğlenceli bir pazar gününün ardından evde aileniz ile birlikte taze balık yemek istiyorsanız yapacağınız en güzel aktivite balık tutma aktivitesi olacaktır. Tabiki de bunun için ihtiyacınız olan onca şeyden en önemlisi: olta takımı.

 

Olta Takımı Neye Göre Alınır?

 

Balık avına çıkacağınız suya göre alacağınız olta takımı değişiklik göstermektedir. Eğer tatlı suda ve kıyıdan kıyı balıkçılığı şeklinde bir ava çıkacaksanız kıyı balıkçılığı için özel olarak üretilmiş kamış oltalar ya da makaralı oltalar ve ya kasnaklı oltalar ile bir olta takımı oluşturmanız gerekmektedir.

 

BU oluşturduğunuz olta takımındaki belirleyici özellikler yem belirleme konusunda da aynı belirleyici özelliğe sahip olacaktır.

 

Eğer kıyıda tatlı su balıkçılığı değil de tekne ile deniz balıkçılığı yapmak gibi bir planınız varsa eğer bu sefer de tekne için özel olarak üretilmiş olta takımcılarından bir takım ve yine aynı şekilde oluşmuş bir balık yemi ile bu avı yapmanız mümkündür. Bu sayede avlanacağınız suya uygun olta takımları oluşturursanız balık avındaki ki başarı oranınızda buna paralel olarak artış gözlenecek ve gününüze neşe katacaktır.

 

Olta Takımı Nereden Temin Edilebilir?

 

           Olta takımı almak isteyen müşteriler bu konuda birçok seçeneğe sahiptir. Bu tip balık avı satan mağazalardan çok kolay ve bol seçenekler ile olta takımı almaları mümkün olabilmektedir. Ayrıca çağımızda internetin gelişmesi ve çağımıza internet çağı denmesi nedeniyle gelişen internet çağı olarak nitelendirilmesinden dolayı internet içerisinde gelişen e – marketing sistemi üzerinden bir çok balık avı malzemeleri satan sitelerden bir çok çeşit ve fiyat aralığı ile bu tip olta takımlarına ulaşmak mümkündür.

 

 

Olta Takımları Seçenekleri

olta-takimi

 

Olta takımı kullanılacağı yerlerine ve tutmayı hedeflediğiniz balık türüne göre doğru seçilmesi önemlidir. Yanlış seçimler zamanınızın boşa geçmesine ve harcadığınız emeklerin ziyan olmasına sebep olmaktadır. Pek çok farklı olta takamı bulunmaktadır. Bunlardan biri sarkıtmalardır.

 

Sarkıtmalar adından da anlaşılacağı gibi aşağı sarkıtılarak yüksek kıyılarda, iskele, köprü üstleri gibi derince sularda kullanılmaktadır. Suda ki akıntı durumuna göre, iskandil ağırlığına göre şartlara uyum sağlaması sağlanmaktadır. Sarkıtmalar içinde yer alan bir alt grup üç köstekli takımlardır. Takımda ki köstek sayısı genel olarak üç olduğu için bu isimle anılmaktadır. Üç köstekli takım iskandili uça ve ortaya takarak düzenlenebilir. İskandil uca takıldığında orta büyüklükteki her balığın avında kullanılabilir. Kuvvetli akıntılar bulunan dik yamaçların başlarında, kayalık burun başlarında ise iskandil ortaya takılmalıdır.

 

Üç köstekli takımlarla, izmarit, mezgit, istavrit, uskumru, mercan, karagöz, kolyoz gibi pek çok balık tutulabilir. Takım yemleri midye, karides balıketi gibi çok çeşitli etler kullanılabilir olmakla birlikte tutulması hedeflenen balığa göre değişir. Çatal köstekli takımlarda tıpkı üç köstekli takımlara benzemektedir ve kullanım yerleri de hemen hemen aynıdır. Balığın bol olduğu sularda fazla balık yakalanmasını sağlamakla birlikte çatal köstekler birbirine karışarak problemde yaratabilmektedir. Sarkıtmaları el oltası olarak kullanılabileceği gibi, makinalı takımlarda da kullanılabilir. Uzun köstekli takımlar ise daha çok nehirlerde sazan, kefal gibi balık avında veya deniz de kullanılabilmektedir. Uzun köstekli takımlar aynı anda hem yemleme hem de yakalama imkânı sunmaktadır.

 

Bir diğer olta takımı türü ise çaparilerdir. Çapari beden üzerine tüy ile yapay yemlenen iğneler takılarak hazırlanır. Çapari kullanımında sürekli hareket ettirir. Çaparilerde tüy yerine yem de kullanılabilir. Bunlara ise yemli çapari denilmektedir. Tüm yemli takımlarda olduğu gibi yemli çapariler hareket ettirilmez suya indirilir ve balığın vurması beklenir. Çapariler genelde hafif ve ağır takımlar olarak ayrılırlar. Çapariler de çok köstek bulunur. Köstek boyları ise hafif takımlarda kısa ağır takımlarda daha uzun tutulur.

 

Olta takımları arasında bir de zokalı takımlar vardır. Zokalı takımlar çok değişik ve geniş kullanım alanına sahiptir ve her türlü balık avında kullanılabilir. Savurma dip takımları ise adından da anlaşılacağı gibi savrularak atılıp dipte durdurularak kullanılmaktadır. Kıyıdan kullanılmalar da en çok kullanılan türdür.