Otomobil Periyodik Bakımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil periyodik bakım aracınızın ömrü ve güvenliğiniz açısından atlanmaması gereken bir detaydır. Dizel araçlar için her 10 bin km, benzinli araçlar için 20 bin km önerilmektedir. Bu kilometrelere gelen her otomobil periyodik bakım yapması gerekir. Yapılmadığı taktirde daha ciddi sorunlar ve daha büyük masraflara neden olabilir. Periyodik bakımlarda kullanılacak parçalar ise orjinal, markanızın önerdiği marka ürünler kullanılmalıdır.

Periyodik bakımlarda değiştirilecek parçalar şunlardır;

  • Hava filtresi,
  • Yakıt filtresi
  • Yağ filtresi
  • Polen filtresi
  • Motor yağı

otomobil-bakimi
Otomobil periyodik bakım fiyatları ise araç markası ve modeline göre değişiklik gösterir. Burada aracınızın bujileri ve buji kabloları mutlaka kontrol edilmelidir. Dizel araçlarda kızdırma bujileri vardır ve yine kontrol edilmelidir. Aksi halde yakıt sarfiyatı yükselir ve araç güçten düşer.

Ülkemizde kullanılan otomobillerin büyük bir bölümü yüksek model, 1-10 yaş arasındadır. Araç sahipleri yeni aldıkları araçlarına en iyisini istediklerinden dolayı, araçlarını orjinal servislerde bakım yaptırırlar. Ancak markaların orjinal servisleri, periyodik bakımlarına verdikleri fiyatlar çok yüksek astronomik seviyededir.

Servislerin orta segment bir otomobil için verdikleri periyodik bakım ücretleri ortalama 700 ile 1200 TL arasındadır. Bu kadar yüksek fiyatlara yapılacak işlemleri normal bir oto servisinde orjinal parçalar kullanılarak çıkacak fiyat, 200-300 TL arasındadır. Bu nedenle periyodik bakımların orjinal parçalar kullanılarak normal bir oto servisinde yaptırmak bütçeniz açısından daha akıllıca olacaktır.

Hafif rutin bakımlarda yapılan işlemler basittir ve ortalama 1-1,5 saat süre içerisinde tamamlanır. Bu işlemler arasında yağ değişimi, yağ filtresi değişimi, yakıt filtresi, polen filtresi değişimi yer almaktadır. Bu işlemler arasında en önemlisi ve dikkat isteyen kısım yağ ve yakıt filtresi değişimi olacaktır. Yeni nesil araçlarda yakıt filtresi değişiminde aracınızın modeline göre kendine özgü ayarları olabilmektedir. Yine yağ değişiminde doğru yağın kullanımı ve miktarı çok önemli detaylar arasındadır. Araç markanızın fabrika tavsiyesinde yağ marka ve inceliğine göre kullanmanız tavsiye edilir. Motor yağı inceliği 5W-30 veya 10W-40 gibi rakamlar önerilir.

 

Otomobil Ağır Bakımları Nelerdir

triger-degisimiOtomobil ağır bakım nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap verecek olursak, yürüyen aksam, fren sistemi, debriyaj balatası, triger kayışı, bujiler ve diğer tüm motor çalışanları kontrolden geçirilir. Burada önemli olan değişimler genellikle triger ve debriyaj baskı balatalardır.

Triger kayışı aslında ucuz bir araçtır ancak işçiliği zor ve zaman aldığı için fiyat artar. Debriyaj baskı balata takımı ise pahalı parçadır ve işçiliği yine zordur. Bu fiyatlara göre normal bir araç triger kayışı değişikliği 300-500 TL arasında değişirken bu fiyat orjinal oto servislerinde 3 katı fiyatına çıkacaktır. Bu nedenle biz yine oto sanayide bu işin ustalarına yaptırmanızı öneriyoruz.

Motor Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

motor-yagi

 

Motor araçlar için çok çok önemli bir parçadır. Hatta araçların kalbidir diyebiliriz. İnsan için kalp ne kadar hayati bir öneme sahipse motorda araçlar için o kadar önemli bir aksamdır. İnsan kalbini ne kadar iyi koruması gerekiyorsa, motorlarda o derece fazla korunmaya ve bakımlarının yapılmasına ihtiyaç vardır. Araba motorları dişlileri harekete geçirip aracın çalışmasını sağlamaktadır. Araçlardaki bütün aksamlar kablolar ve hortumlarla motora bağlıdır. Motorda yaşanabilecek herhangi bir problem hiç bir aksamın çalışmamasına neden olacaktır. Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi aynen insan kalbi gibidir. Kalp durduğu anda vücut hiç bir şekilde faaliyet göstermeyecektir.

Araçlar için bu kadar çok önemli bir parçanın da çok iyi bir şekilde korunması ve bakımının periyodik ve düzenli bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Motor bakımlarının temel maddesi de motor yağı olduğunu söylemek hiç de zor değildir. Motor yağı araçların adeta vitaminidir. Motor dişlileri sürekli bir şekilde döndüğü için zamanla aşınma ve yıpranma yapmaktadır.

Eğer motor yağı kullanılmadığı zaman bu dönmelerden dolayı dişler sürtünmeden dolayı aşınacak ve motor saracak ve de yanacaktır. Ancak bu yağ kullanıldığı zaman dişler her zaman kaygan olacaktır ve motorun sarmasının önüne geçilmiş olacaktır. Motor yağları incelikleri ve kullanılan yakıtın türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak 10 bin km’de bir uygun yağ değişiminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bazı motorlarda bu 5 bin km’de yada 20 km’de birde olabilmektedir. Ancak uzmanların tavsiyesi ortalama 10 km’de bir motor yağı değişimin mutlaka ve mutlaka yapılması gerektiğidir.

Motor bakımlarının kesinlikle periyodik ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu gerçekten çok önemli bir konudur. Düzenli yapılmayan motor bakımları araç sahibine çok büyük maliyetler çıkarabilir. Motorun tekrar yapılması veya değişmesi binlerce liralık bir kaybına yol açacaktır.

Sonuç olarak dünya maliyetler ile aldığımız araçlarımıza çok iyi bakmamız gerekiyor. Özellikle motor bakımlarının çok daha düzenli olarak yapılması gerekir. Beklenmedik mali yüklerin altına girmemek için mutlaka bu bakımların uzman kişiler ve ustalar tarafından yapılması çok çok önemli bir konudur.