Aracınıza Yeni Bir Hava

Günümüzde otomobil sahipleri araçlarını kullanırken daha fazla zevk alarak ve kullanışlı olması açısından araba içinde ve dışında birçok değişiklikler sağlamaktadırlar. Araç sahipleri oto iç aksesuarlarda çok büyük değişiklikler yapsalar bile en önem verilen arabalarda dış aksesuarlardır. Araba dış aksesuarlarda rüzgârlıklar, ön tampon ve arka tampon kısımlarında farklı tasarımlar, yan aynalar, farlar, ön kaput kısmında revizyonlar, eteklikler, çamurluklar ve jant kısımlarında çok büyük değişiklikler yapılmaktadır.

Bu tarzda iç ve dış aksesuarlar piyasada uygun fiyatlarda birçok markanın geniş bir yelpazede ürünlerini bulmak mümkündür. Piyasada farklı markalarda yüzlerce model araba bulunduğu düşünülürse; çok geniş bir alım satım piyasası olduğunu görmekteyiz. Otomobillerde en çok düşünülen aksesuarların başında oto jant tercih edilmektedir. Sıfır kilometre bir araba bile satın aldığınızda paketlerin içerisinde jant tercihi aracın fiyatını bile arttırmaktadır.

Oto jant tipleri arabalarda kullanılması ön görülen lastik inç’ lerine göre farklılık gösterir. Günümüzde modifiye tutkunlarının en çok tercih ettiği aksesuarların başında gelen araba jantlarının bakımlarına da oldukça özen gösterilmektedir. Arabanızın parlak jantlara sahip olması için cila ve parlatıcı katkı ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Jant, araçların aks sistemlerine bağlı olan bölümlerde bulunan ve üstüne lastiğin takıldığı, arabanın rahat hareket etmesi için dönmekte olan aksandır.

Bu aracın en önemli parçaları arası gelmektedir. Üç çeşit jant bulunmaktadır. İç lastikli jant, iç lastiksiz jant ve göbeksiz jant türleri bulunmaktadır. Jantınızda somun ve bijonlar bulunmaktadır. Bu somun ve bijonlar karşılıklı olarak sayılarının aynı olması gerekmektedir. Eğer bir sıkıntı varsa; en kısa zamanda yetkili bir yere aracınızı götürmeniz gerekmektedir.

Oto jant seçimleri son derece önemlidir. Yanlış seçimler otomobilinizin yol tutuşunu, performansını etkilemektedir. Sirküle edilemeyen hava, kolların aralarında fren diskine iletilemezse, frenler verimden düşmektedir. Jantınızın tasarımları konusunda değişiklikler yapabilirsiniz. Ama uzmanlarına danışmadan kullanılan oto jantlar, arabanızdan verim almanızı engeller.

Yakıttan tasarruf için hafif jant kullanmalısınız. Hasarlı oto jant onarılmaz. Jant üzerinde herhangi bir oynama kesinlikle yapılmaması gereklidir. Hafif alaşımlı jantların aracın dengesini korumasını sağlamaktadır. Bu nedenle oto jant konusunda bu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.