Avcılığın Gelişimi ve İçeriği

avcılık

Hem spor hem de besin değeri açısından avcılık ülkemizde ciddi anlamda ilgi görmektedir. Bu nedenle de özellikle ormanlık alanlarda avcılık sıklıkla yapılmaktadır. Bu işin düzgünce yapılabilmesi adına da avcılık malzemeleri seçeneğinin iyi bir biçimde düzenlenmiş olması lazım gelmektedir. Çünkü ancak bu şekilde yakalanılmak istenen hayvan başarıyla tuzağa düşürülmektedir.

 

Ülkemizde yapılan avcılığın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki olarak da tuzakla avlama seçeneğini sayabiliriz. Bu yolla tavşan ya da kuş gibi besin değeri az olan hayvanlar yakalanabilmektedir. Bunun için de tuzağın iyi bir şekilde oluşturulması ve uygulanması mecburidir. Aksi takdirde güzel bir avcılık deneyimi yaşamayacağınızı net olarak söyleyebiliriz. Bu avlanma türü izinli ve zamanında yapılan avlanma türüne girmektedir. Bir de izinsiz yapılan avcılık da maalesef ki vardır.

Bu avlanma şekli devletin belirlemiş olduğu zamanların dışında yapılmaktadır ve bu yüzden de doğanın ekolojik dengesi bozulmaktadır. Böylesine üzücü bir durumun yaşanmaması adına da sizlerden avlanmanızı devlet tarafından ayarlanan zamanlarda yapmanızı rica etmekteyiz. Çünkü bu izinsiz ve zamansız avlanma yüzünden özellikle balıklar olgunlaşmadan avlanmakta ve denizlerin dengesi de perişan olmaktadır.

 

Avcılık malzemelerine bakacak olursak da bu malzemeler avlanılacak hayvanın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer avlanılacak hayvan balık ise malzemeler olta, misina ya da ağ olmaktadır. Şayet herhangi bir ördek avlanacak ise avcı tüfeği, av köpeği gibi malzemeler gerekebilmektedir. Bu tamamen hayvana göre şekillenen bir durumdur.

 

İyi bir avcılığın yapılabilmesi için avcılık malzemeleri durumunun kusursuz olması lazım gelmektedir. Aksi takdirde istenilen hayvan avlanılamamaktadır. Örneğin; misinanın eski olmaması ya da avcı tüfeğinin eski olmaması avın düzgünce avlanması açısından son derece gereklidir. Tabi ki de bunların yanında avcının dikkatli olması ve çevreye de zarar vermemesi de önemlidir. Bu sayede avlanma sporu tam manasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

 

Av malzemelerini ise bu işle uğraşan herhangi bir dükkânda bulabileceğinizi unutmamalısınız. Böylece kaliteli malzemeler alarak ormanlık alanlara gidebilir ve avınızı yapabilirsiniz. Ancak ateşli silahlar kullanacaksanız kendinize ve çevrenize dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir