Oto Aksesuarları Nelerdir?

 

oto-aksesuarOto aksesuarları denilince akla hemen modifiye geliyor arabamı güzelleştireyim şekil yapayım deniliyor ama arabanın içindeki bir telefon tutacağı bile bir aksesuardır. Oto aksesuarları çok kapsamlıdır. İç ve dış oto aksesuarları olmak üzere iki temel öğeye ayrılır. İç oto aksesuarları kadran ışıklarından tutun iç aydınlatma, cam filmi, deri döşeme, ön panel giydirme, ses sistemi, görüntü sistemi, koltuklar vs bunlar bir kaçı. Daha derine inersek vites topuzu, pedallar, aracın iç yerleşiminde olan tüm parçalar aksesuar olarak satılır.

tampon-farDeğişik şekillerde ve tarzlarda renklerde üretilir. Dış aksesuarlar, body kit dediğimiz tampon değişimi, farların değişimi, stopların değişimi, araç renk değişimi, jant değişim vs ürünlerdir. Bunlarda da kişiye göre değişik renk ve model seçenekleri vardır. Aksesuar grupları ile baştan bambaşka bir araba yaratabilirsiniz. Aksesuarların çoğu ülkemizde ve çoğu ülkede yasaktır.

 

Cam filmine belli bir koyuluğa kadar izin verilmektedir. İçerisi görülecek şekilde olmalıdır. Egzoz aracın yedek parçası olmasıyla birlikte ayriyeten bir aksesuar parçasıdır. Değişik egzoz çeşitleri vardır. Performans artıran, gürültü kirliliği yapan ses çıkaran egzozlarda vardır. Bunlar yasaktır. Belli bir ses sınırı vardır. O ses sınırını aşan egzozlu arabalar polis tarafından bağlanarak kontrole sevk edilir.

Cezai işlemi uygulanır. Aracın orijinalini fazla değiştiren body kitler üzerinde yasal bir ceza yoktur ama aracınız tanınmayacak ve çevreye zarar verebilecek kadar değiştirildiyse onlar içinde cezai işlemi yapılır. Aksesuarcılarda satılan polis ışıklarından herkes alıp taktırmak istiyor işini düzgün yapan oto aksesuarcılar polis belgesi olmayan aracın izin belgesi olmayan araçlara o cihazları takmıyorlar.

oto-aksesuarlari

Ama bazı aksesuarcılar para kazanmak için satıyorlar polisler bu araçları yakaladığında ilk sorduğu nerde taktırdın hem takan hem taktırana cezai işlemi uygulanıyor. Aksesuar dünyası hem renkli hem karanlık bir dünyadır. Renkli kısmına örnek verecek olursak parası olan her istediği aksesuarı gönlünce arabasına takarak arabasını güzelleştirebilir. Karanlık dünyasına da gelince arabasına polis sireni vs. takarak, insanları dolandırarak paran kazanmaya çalışanlardır. Bu konuda biraz daha dikkatli ve hassas davranması gereklidir.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir