Otomobil Yedek Parçaları Önemi

 

oto-yedek-parcaKendimizi nasıl seviyorsak ve nasıl ki özen gösteriyorsak aynı şekilde bence bu özen ve itina yalnızca arabamız değil bütün araç ve gereçlerimiz içinde geçerlidir Ama özellikle aracımız daha çok önemlidir diyorum. Peki, sevdiğimiz aracımızı nasıl olurda uzun süre muhafaza ederiz diye sorarsanız eğer; Ben önce kendimden pay biçer ve ona göre değerlendirmede bulunurum.

Nasıl mı, insanoğlu zamanla kullandığı bütün malzemeler eskidiği gibi kullanılamaz hale gelen malzemelerimizde var.  Nedir onlar, Ayakkabı, elbise, takı, vücudumuzun birimleri; kol, ayak, kafa ve bedenimiz olarak düşünüldüğünde bunların hangisi ve hangi nedenle olursa olsun eskidiğinde değiştirmediğinizde size sorunlar çıkartmıyor mu?  Çıkartır, onun içindir ki kendimiz için ne istiyorsak inanın bizim için değerli olan ve bizim ulaşımda hiç kimseye muhtaç etmeyen araçlarımızda da aynı şekilde parçalar var ve onlarında zamanı geldiğinde değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Siz hiç ayakkabınız yırtıkken yağmurlu havalarda belirli bir mecburiyet yoksa (maddi konular dışında) dışarı çıkıyor musunuz? hepimizin cevabı hayırdır. Hayır, ama yola çıkarsak ne olur Ayağımız su alır hastalanabiliriz, yırtık olan ayakkabı çamurda kalabilir, kaldınız mı ayakkabısız kaldınız mı bu en basit örneği sizinde aracınızın lastikleri eskiyse yola çıkar mısınız hayır çünkü yolda kalacağını bilirsiniz o zaman devreye araba parçaları girer.

Bu arabanın her yerinde olabilir farınız kırıldı değiştirmezseniz ne olur gece karşınızdan gelen araç sizi fark etmeyerek kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Onun içindir ki araba parçaları olmasaydı satılmasaydı arabamıza en ufak hatada kullanmayabilirdik. Her seferinde de yeni araba almaya gücümüz yetmez arabasız kalabilirdik belki parça çok ucuzdur araba fiyatın göre, ama aracınızın hayatını kurtarabilir.

Bazıları vardır arabalarının bazı parçalarının değişmesi gerekmektedir ama değiştirmiyor neden değiştirmiyorsun dediğinizde daha yürüyor iyide sende yürüyorsun neden ayakkabın eskidiğinde değiştiriyorsun, Allah muhafaza kolun bacağın kesildiğinde neden doktora gidip kol ve bacak nakli yapıyorsun siz öylede yaşayabilirsiniz. Onun içindir ki hepimizin aracı çok önemlidir bunu bilerek ve aracınızın parçası olmasaydı eğer nelerle karşı karşıya kalacağınızı tekrar tekrar düşünerek değiştirin.

Ya da öyle mutluysanız kalabilirsiniz. Siz aracınızla bir yere gittiğinizde bırakın kırılmasını çizilse bile göze batmasın diye hemen değiştiriyoruz ki onların araçlarına bakarken mahcup olmayalım ya senin arabanın farları kırık denildiğinde üzülmüyor musunuz yoksa işi pişkinliğe vurup gece yolculuk yapmadığım için sıkıntı yok mu diyorsunuz. Bence siz siz olun her olursa olsun kendinize ne kadar özen gösteriyorsanız aynı özeni aracınız için göstermeniz dileğiyle.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir