İstanbul’dan Sonra Çorlu

Trakya’nın güzelliği ve doğasının yanında düzenli olarak gelişen sanayisi ile her geçen gün gelişen ve gelişime açık bir ilçe Çorlu.

corlu

İstanbul’a yakınlığı ile sanayi ve ticari olanakları kullanarak büyüyen Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri, son 10 yılda hızla büyüme trendinde yer alıyor.

Nüfus yoğunluğu ise sürekli göç alarak artıyor. Ancak bu nüfus artışı düzensiz ve kalitesiz değil, tam aksine eğitim seviyesi yüksek meslek sahibi kişi ve aileler oluyor.

İstanbul’un yoğunluğu, trafik ve çevre kirliliği gibi durumlar şehirleşmeninde mecburi yaptırımlarını doğuruyor. Artık şehir içinde kalmış sanayi kuruluşları, mal sevkiyatı, hava kirliliği, gürültü kirliliği gibi yaşamı olumsuz etkileyecek durumlardan dolayı üretim tesislerini yakın civar kentlere taşıyorlar. Yakın kentlerde ise hem düzenli, hem ulaşım altyapısı sorunsuz, hemde yaşam standartı yüksek olan Tekirdağ’ın Çorlu ilçesini tercih ediyorlar.

Çorlu’da Yaşam

Her şeyden önce Çorlu’da yaşam, sakin ve düzenli seyrediyor. Ulaşım ve trafik sorunu bulunmuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’ne göre nüfus 262 bin 862 kişi.

Vakit geçirebileceğiniz bir çok olanak bulunuyor. Orion AVM, tüm ilçenin uğrak yeri. AVM çevresinde yapılan etkinlikler, sosyal aktiviteler, kermesler, çocuklar için aktiviteler gibi bir çok eğlence olanakları sunuluyor.

Çorlu, doğa güzelliği olan yeşil bir ilçe diyebiliriz. Belediye olarak çevre düzenlemesi ve yeşil alan çalışmaları sürekli devam ediyor. Hatta Çorlu’nun göbeğinde bulunan büyük Cumhuriyet Parkı’da bu kentin güzellikleri arasında.

corlu-trafik

Ulaşım konusunda ise geniş caddeleri ve yine düzenli sokakları ile ulaşmak istediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Toplu taşıma araçları ise aynı İstanbul gibi halk otobüsleri sağlıyor. Belediye’ye bağlı bulunan midibüsler de belirli zaman aralıklarında toplu taşıma ulaşımlarını sağlıyor.

Çorlu yerleşim alanlarını aslında 2 ye ayırabiliriz. Eski Çorlu ve Yeni Çorlu. Eski Çorlu daha yerli halk yaşıyor. Sokaklar daha dar ve binalar bitişik nizamda konumlanmış. Şirin ve samimi mahallelerden oluşsada, burdada yapılaşma ve yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Yeni Çorlu ise, ana caddenin güney kısmı. Sahile doğru uzanan düzenli kentleşme ile ilçenin silüeti bir anda değişiyor. Mükemmel mimariye sahip binalar, geniş ve yeşil rengin hakim olduğu caddeler bulunuyor. İhtiyacınız olan her şey elinizin altında.

Çorlu’da yaşam standartı tahmin edebileceğiniz gibi ortanın üstü. İş ve meslek sahibi aileler yüksek standartta yaşıyorlar.

Çorlu’da Konut Fiyatları

Çorlu’da inşaat sektörü marka yapıların tercih ettiği yerler arasında. Şuan yapımı devam eden 16 konut projesi, kendisiyle birlikte çevresini güzelleştirerek değerlendirecek projeler arasında.

İstanbul’da aşırı yüksek fiyatların seyretmesi, yatırımcıları Çorlu’ya teşvik ediyor. İstanbul’da alacağınız sıfır lüks 2+1 daire fiyatına Çorlu’da 3 tane ev sahibi olabilirsiniz. Hatta kira avantajınız daha yüksek olacaktır. Bu nedenle Çorlu’da hemen hemen her 3 evden 1 tanesi İstanbul’da ikamet eden yatırımcılara ait.

corlu-konut-yapilasma

Emlak endeksine bakacak olursak; son 4 yılda %49’luk bir değer kazancı söz konusu. Bu süre zarfında inşaat sektöründeki duraksamayıda düşünürsek, en fazla değer kazanan ve kazandıran bölge durumunda diyebiliriz.

Çorlu, güneye doğru yapılaşmanın sürekli devam ettiği geliştiği bir bölge. Sahile doğru daha az katlı konutlar yer alıyor. Hatta zaman zaman yazlık villa tarzı konutları görebilirsiniz.

Çorlu’da Turizm

Genel olarak iç turizmi yaz sezonunda çok canlı. Daha öncede bahsettiğimiz gibi 16 milyon nüfuslu İstanbul’a sadece 40 dakika uzaklıkta olmasından dolayı Tekirdağ’ın güzel sahil kesimine yoğun ziyaret gerçekleşiyor. Sahil kısmında bulunan yazlıklar, villalar, yazlık siteler yaz sezonu boyunca hareketli ve canlı bir yaşam var.

corlu-sahil

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir