İşe Alımlarda Bunlara Dikkat Edin

İşe Alım
İşe Alım

Havanın nasıl olduğuna aldırmadan ve yaz tatilini umursamadan, her sabah mutlaka saat tam 5:00’te kalkıp, sabahın kör karanlığında gazete dağıtmak için yola çıkan, kız ya da erkek, bir çocuk ondan beklenen her işi başarıyla yerine getirir. Başarılı bir “Gazeteci Çocuk” güvenilir bir kişidir ve (arada sırada annesi kalkması için çalar saate eşlik etse bile) işine kendi kendine başlar. Gazeteci çocuk fiziksel olarak güçlüdür: Aksi taktirde yığınla, özellikle de pazar günkü eklerle birer canavara dönüşen gazeteyi taşır ve sabah kahvaltısından önce müşterilerine ulaştırabilir. Gazeteci çocuk bağımsızdır, zihinsel olarak dayanıklıdı ve toplumsal baskılardan etkilenmez.

Gazeyeci çocuk iş hayatının kurallarını bilir. Yalnızca gösterdiği performans kadar kazanacağını bilir: garanti bir maaşı yoktur. Ne kadar çok gazete satarsa, ne kadar yeni müşteri edinir, eski müşterilerini elinde tutarsa o kadar kazanır. Gösterdiği performans, aynı zamanda alacağı bahşişleride arttırır. Gazeteci çocuk gazete paralarını toplamak, müşterilerin istediği sayıda gazete siparişi etmek, hesapları tutmak ve ödemeleri yapmakla yükümlüdür. Gazeteci çocuk yardımcılarını organize etmek zorundadır. Eğer hastalık ya da ailevi nedenlerden dolayı gazeteyi dağıtamayacaksa, her an onun yerine geçebilecek birisini yedekte bulundurmak zorundadır. Müşterilerin gazetelerini alması gerekir ve gazeteci çocuğun görevi de gazetelerin sabah kahvaltısından önce müşterilerin ellerine geçmesini sağlamaktır.

Başarılı bir gazeteci çocuk, ki bu işi en azından bir yıldan fazla bir süredir yapıyordur, çalışkandır ve yalnız başına yapılacak işleri üstlenir. İşte böyle bir eleman, sizin işletmenizde ihtiyaç duyduğunuz türden bir elemandır. Sizin, işine değer veren ve işine en iyi şekilde yapan insanlara ihtiyacınız var.

Sokak üniversitesinden alınmış bir doktora derecesi, ileriyi görmekte bildiğimiz okullardan alınmış bir doktora derecesinden çok daha başarılıdır. Hem kişisel olarak hemde performans yönünden,prestijli okullardan yüksek derecelerle alınmış olanlardan çok daha etkileyicidir.

Gazeteci çocuklar belirgin bir üstünlükleri vardır. Bu yüzden, bir zamanlar golf sopası taşıyan, inek sağan, çim biçen, kar küreyen, çocuk bakıcılığı yapan, garsonluk yapan, tarlada çalışan, bulaşıkçılık yapan ya da süper marketlerde müşterilerin satın aldıklarını poşetlere dolduran çocukları işe alın. İyi bir çocuk işçiden mükemmel bir yetişkin eleman ortaya çıkar.

Ve, eğer gazeteci çocuk olarak başarısız olmuş birisiyle mülakat yaparsanız, o adaydan derhal vazgeçin.

İşe Ailenizden Kişileri Alın

Aile şirketlerinde geçen çok sayıda korkunç kan davası öyküsü vardır. Bir işletmenin “kuşaktan kuşağa” kötüye gitmesi ya da batması hikayesi, çok sık rastlanan gerçek bir hikayedir. ” Kuşakyan kuşağa” tanımı kronolojik bir dizindir: büyük baba ya da büyük babalar sıfırdan bir iş kuraralar. Büyükbabalar burada mavi-yakalı olarak çalışmaktadır. İkinci kuşak bu iş son derece başarılı bir şekilde para kazandıran bir şirket haline getirir. Artık her birinin gücü takım elbise giymeye yetmektedir. Büyüklerin çalışma ahlakına, zekasına, hünerlerine, mizacına sahip olmayan üçüncü kuşak ise, şirketi yerin dibine gömer ve herkes yeniden mavi gömleklerine döner. “Kuşaktan kuşağa” zayıflamış bir aile gen havuzu ile sık sık ilişkilendirilen bir olgudur.

Fakat, işletme aile bireyleri tarafından idare edildiği ya da bünyesinde aileden çok sayıda kişiyi çalışan olarak barındırdığı için, çok başarılı bir şekilde yürüyen küçük işlemelerin sayısı da oldukça fazladır. Bu işletmeler başarılı bir kuşaktan bir diğerine geçmektedir. Aile üyeleri işletmenin sahibi, çalışanı ya da her ikisi birden olabilmektedir.

Ailenizin çalışkan üyelerini işe alın; çünkü, onları iyi tanıyorsunuzdur. Onları eğitebiliyorsanız eğitin ya da eğitimlerini dikkatle izleyin. Onların güçlü ve zayıf yanlarını bildiğiniz için, hangi işi verip hangi işi vermemeniz gerektiğini bilirsiniz.

Aile üyelerine güvenebilirsiniz. Amaçlarınız onlarla aynı değilse, benzer amaçlardır. Temel amaç işi başarılı bir şekilde sürdürmek ve bu sayede tüm çalışanların ve işletme sahiplerinin kazanç sağlamasıdır. Aile üyeleri sadıktır. Gizli kalması gereken konuları gizli tutarlar. İyi aile üyeleri çalmazlar. Aile baskısının mükemmel çalışma alışkanlıkları kazandırdığı çok sık görülür.

Ailedeki herkes aile işinde çalışmaya istekli olmayabilir. Bazı aile üyeleri makul nedenlerden dolayı aile işinde çalışmak istemeyip başka işlere yönelirler. Bazı aile üyeleri “çalışkanlık” ve “yeteneklilik” genleri ile doğmazlar. Bazı üyeler ise “ailenin diğer üyeleriyle iyi geçinme” geninden mahrum olarak doğarlar. Bazılarıda aptaldır. Bu üyeler gen havuzunun kuruduğu zamana denk gelmişlerdir. Bunlar, eğer başka alanlarda başarılı olmaları için desteğe ve teşvike ihtiyaç duyuyorlarsa, kendilerine başka bir yol seçmeleri için destek olunup teşvik edilmelidirler. İşe aldığınız herkesi büyük bir dikkatle ve acele etmeden almalısınız. Bu, aile bireylerini işe alırken özelikle dikkat dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Eğer bir aile üyesi başarısız olursa, aile içi dinamikler tehdit altına girer. Aile işletmesinde başarısız olmak, ailenin geleneksel bağları için onarılmaz sonuçlar doğurabilir.

Aile üyelerini işe alın; fakat, bunların içinden yalnızca işi doğru yapmaya genetik olarak yatkın olanları alın.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir