ARAÇ İÇERİSİNDEKİ EKİPMANLAR

Her aracın kendine ait bir teminatla belli başlı yerlerinde kullanılacak olan araç ekipmanları bulunmaktadır. Her aracın kendine has olarak içerisinde barındırmış olduğu araç ekipmanları ile araçlarda belli başlı bir güvence sağlanmaktadır. Herhangi olumsuz bir durum karşısında bu ekipmanlar sayesinde oluşabilecek hasarlar ya da alınabilecek zararlar en aza indirgenmektedir. 

Bu araç ekipmanları kabataslak olarak üç bölümde incelenmektedir. Her araçta mutlaka bu üç kategori de koşulsuz ve kuşkusuz yer almaktadır. Üretimlerinde bu araç ekipmanlarının kullanılması zorunludur. Aksi takdirde bulundurmayan araçlara cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu üç kategori ise emniyet kemeri, airbag olarak bilinen hava yastığı ve kafalıklardır. Her birinin farklı koruma özelliği vardır ve her biri farklı bir güvence sağlamaktadır.

Araç ekipmanlarında kullanımına en çok dikkat edilen ve özen gösterilen ekipman öncelikli olarak emniyet kemeridir. Mutlaka arabaya binildiğinde yapılması gereken ilk iş emniyet kemerini takmaktır. Her kaza durumuna karşı emniyet kemerini takılı tutmak çok güzel bir örnektir ve her zaman olası durumlara karşı en koruyan araç ekipmanı olarak bilinmektedir.

Bir diğer araç ekipmanı ise hava yastığıdır. Hava yastığı da yine emniyet kemerinin takılı olmasının peşi sıra gelen önemli bir ayrıntı ve ekipmandır. Herhangi bir kaza olasılığında hava yastıkları hemen şişmeye başlar ve böylece gelebilecek büyük hasar ve zararları en aza indirger. Hava yastıklarının olduğu kısımlara 150 cm ve daha kısa boylu olan birey ve çocukların oturmaması önerilmektedir. 

Ve üçüncü önemli olan araç ekipmanı ise şüphesiz kafalıklardır. Kafalar ve kafalıklar arasında en az 2,5 cm boşluk bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir kaza olasılığında bu araç ekipmanı da yine emniyet kemeri ve hava yastıkları ile peşi sıra faaliyete girmektedir. Başınız arkaya doğru hızlı bir süratle çarpacaksa bunu aniden önler ve büyük bir kaza, zarar ya da hasarı önlemiş olur. 

Tüm bu araç ekipmanlarının birlikte faaliyet göstermesi için her zaman araçlarınızın model ve sınıflarına dikkat ederek satın almanız gerekmektedir. Bahsedilen araç ekipmanlarının hep birlikte kullanılması tüm kaza olasılıklarını en aza indirgemektedir. 

Oto Aksesuarları Nelerdir?

 

oto-aksesuarOto aksesuarları denilince akla hemen modifiye geliyor arabamı güzelleştireyim şekil yapayım deniliyor ama arabanın içindeki bir telefon tutacağı bile bir aksesuardır. Oto aksesuarları çok kapsamlıdır. İç ve dış oto aksesuarları olmak üzere iki temel öğeye ayrılır. İç oto aksesuarları kadran ışıklarından tutun iç aydınlatma, cam filmi, deri döşeme, ön panel giydirme, ses sistemi, görüntü sistemi, koltuklar vs bunlar bir kaçı. Daha derine inersek vites topuzu, pedallar, aracın iç yerleşiminde olan tüm parçalar aksesuar olarak satılır.

tampon-farDeğişik şekillerde ve tarzlarda renklerde üretilir. Dış aksesuarlar, body kit dediğimiz tampon değişimi, farların değişimi, stopların değişimi, araç renk değişimi, jant değişim vs ürünlerdir. Bunlarda da kişiye göre değişik renk ve model seçenekleri vardır. Aksesuar grupları ile baştan bambaşka bir araba yaratabilirsiniz. Aksesuarların çoğu ülkemizde ve çoğu ülkede yasaktır.

 

Cam filmine belli bir koyuluğa kadar izin verilmektedir. İçerisi görülecek şekilde olmalıdır. Egzoz aracın yedek parçası olmasıyla birlikte ayriyeten bir aksesuar parçasıdır. Değişik egzoz çeşitleri vardır. Performans artıran, gürültü kirliliği yapan ses çıkaran egzozlarda vardır. Bunlar yasaktır. Belli bir ses sınırı vardır. O ses sınırını aşan egzozlu arabalar polis tarafından bağlanarak kontrole sevk edilir.

Cezai işlemi uygulanır. Aracın orijinalini fazla değiştiren body kitler üzerinde yasal bir ceza yoktur ama aracınız tanınmayacak ve çevreye zarar verebilecek kadar değiştirildiyse onlar içinde cezai işlemi yapılır. Aksesuarcılarda satılan polis ışıklarından herkes alıp taktırmak istiyor işini düzgün yapan oto aksesuarcılar polis belgesi olmayan aracın izin belgesi olmayan araçlara o cihazları takmıyorlar.

oto-aksesuarlari

Ama bazı aksesuarcılar para kazanmak için satıyorlar polisler bu araçları yakaladığında ilk sorduğu nerde taktırdın hem takan hem taktırana cezai işlemi uygulanıyor. Aksesuar dünyası hem renkli hem karanlık bir dünyadır. Renkli kısmına örnek verecek olursak parası olan her istediği aksesuarı gönlünce arabasına takarak arabasını güzelleştirebilir. Karanlık dünyasına da gelince arabasına polis sireni vs. takarak, insanları dolandırarak paran kazanmaya çalışanlardır. Bu konuda biraz daha dikkatli ve hassas davranması gereklidir.