ARAÇ İÇERİSİNDEKİ EKİPMANLAR

Her aracın kendine ait bir teminatla belli başlı yerlerinde kullanılacak olan araç ekipmanları bulunmaktadır. Her aracın kendine has olarak içerisinde barındırmış olduğu araç ekipmanları ile araçlarda belli başlı bir güvence sağlanmaktadır. Herhangi olumsuz bir durum karşısında bu ekipmanlar sayesinde oluşabilecek hasarlar ya da alınabilecek zararlar en aza indirgenmektedir. 

Bu araç ekipmanları kabataslak olarak üç bölümde incelenmektedir. Her araçta mutlaka bu üç kategori de koşulsuz ve kuşkusuz yer almaktadır. Üretimlerinde bu araç ekipmanlarının kullanılması zorunludur. Aksi takdirde bulundurmayan araçlara cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu üç kategori ise emniyet kemeri, airbag olarak bilinen hava yastığı ve kafalıklardır. Her birinin farklı koruma özelliği vardır ve her biri farklı bir güvence sağlamaktadır.

Araç ekipmanlarında kullanımına en çok dikkat edilen ve özen gösterilen ekipman öncelikli olarak emniyet kemeridir. Mutlaka arabaya binildiğinde yapılması gereken ilk iş emniyet kemerini takmaktır. Her kaza durumuna karşı emniyet kemerini takılı tutmak çok güzel bir örnektir ve her zaman olası durumlara karşı en koruyan araç ekipmanı olarak bilinmektedir.

Bir diğer araç ekipmanı ise hava yastığıdır. Hava yastığı da yine emniyet kemerinin takılı olmasının peşi sıra gelen önemli bir ayrıntı ve ekipmandır. Herhangi bir kaza olasılığında hava yastıkları hemen şişmeye başlar ve böylece gelebilecek büyük hasar ve zararları en aza indirger. Hava yastıklarının olduğu kısımlara 150 cm ve daha kısa boylu olan birey ve çocukların oturmaması önerilmektedir. 

Ve üçüncü önemli olan araç ekipmanı ise şüphesiz kafalıklardır. Kafalar ve kafalıklar arasında en az 2,5 cm boşluk bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir kaza olasılığında bu araç ekipmanı da yine emniyet kemeri ve hava yastıkları ile peşi sıra faaliyete girmektedir. Başınız arkaya doğru hızlı bir süratle çarpacaksa bunu aniden önler ve büyük bir kaza, zarar ya da hasarı önlemiş olur. 

Tüm bu araç ekipmanlarının birlikte faaliyet göstermesi için her zaman araçlarınızın model ve sınıflarına dikkat ederek satın almanız gerekmektedir. Bahsedilen araç ekipmanlarının hep birlikte kullanılması tüm kaza olasılıklarını en aza indirgemektedir. 

Otomobilde Yedek Parçalar

Araba ile yolculuk yaparken her insanın başına gelmesinden en çok korktuğu şey arabanın arıza vermesidir. Öyle ki bazen en olmadık yerlerde örneğin İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde bazı araçlar arıza verebilmektedir. Bu arızalar yüzünden koca İstanbul trafiği daha çekilmez bir hal alır. Bu tür trafik sorunlarına mahal vermemek adına yapılması gereken birtakım önlemler vardır.

“Otomobilde Yedek Parçalar” yazısını okumaya devam et

Otomobil Yedek Parçaları Önemi

 

oto-yedek-parcaKendimizi nasıl seviyorsak ve nasıl ki özen gösteriyorsak aynı şekilde bence bu özen ve itina yalnızca arabamız değil bütün araç ve gereçlerimiz içinde geçerlidir Ama özellikle aracımız daha çok önemlidir diyorum. Peki, sevdiğimiz aracımızı nasıl olurda uzun süre muhafaza ederiz diye sorarsanız eğer; Ben önce kendimden pay biçer ve ona göre değerlendirmede bulunurum.

Nasıl mı, insanoğlu zamanla kullandığı bütün malzemeler eskidiği gibi kullanılamaz hale gelen malzemelerimizde var.  Nedir onlar, Ayakkabı, elbise, takı, vücudumuzun birimleri; kol, ayak, kafa ve bedenimiz olarak düşünüldüğünde bunların hangisi ve hangi nedenle olursa olsun eskidiğinde değiştirmediğinizde size sorunlar çıkartmıyor mu?  Çıkartır, onun içindir ki kendimiz için ne istiyorsak inanın bizim için değerli olan ve bizim ulaşımda hiç kimseye muhtaç etmeyen araçlarımızda da aynı şekilde parçalar var ve onlarında zamanı geldiğinde değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Siz hiç ayakkabınız yırtıkken yağmurlu havalarda belirli bir mecburiyet yoksa (maddi konular dışında) dışarı çıkıyor musunuz? hepimizin cevabı hayırdır. Hayır, ama yola çıkarsak ne olur Ayağımız su alır hastalanabiliriz, yırtık olan ayakkabı çamurda kalabilir, kaldınız mı ayakkabısız kaldınız mı bu en basit örneği sizinde aracınızın lastikleri eskiyse yola çıkar mısınız hayır çünkü yolda kalacağını bilirsiniz o zaman devreye araba parçaları girer.

Bu arabanın her yerinde olabilir farınız kırıldı değiştirmezseniz ne olur gece karşınızdan gelen araç sizi fark etmeyerek kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Onun içindir ki araba parçaları olmasaydı satılmasaydı arabamıza en ufak hatada kullanmayabilirdik. Her seferinde de yeni araba almaya gücümüz yetmez arabasız kalabilirdik belki parça çok ucuzdur araba fiyatın göre, ama aracınızın hayatını kurtarabilir.

Bazıları vardır arabalarının bazı parçalarının değişmesi gerekmektedir ama değiştirmiyor neden değiştirmiyorsun dediğinizde daha yürüyor iyide sende yürüyorsun neden ayakkabın eskidiğinde değiştiriyorsun, Allah muhafaza kolun bacağın kesildiğinde neden doktora gidip kol ve bacak nakli yapıyorsun siz öylede yaşayabilirsiniz. Onun içindir ki hepimizin aracı çok önemlidir bunu bilerek ve aracınızın parçası olmasaydı eğer nelerle karşı karşıya kalacağınızı tekrar tekrar düşünerek değiştirin.

Ya da öyle mutluysanız kalabilirsiniz. Siz aracınızla bir yere gittiğinizde bırakın kırılmasını çizilse bile göze batmasın diye hemen değiştiriyoruz ki onların araçlarına bakarken mahcup olmayalım ya senin arabanın farları kırık denildiğinde üzülmüyor musunuz yoksa işi pişkinliğe vurup gece yolculuk yapmadığım için sıkıntı yok mu diyorsunuz. Bence siz siz olun her olursa olsun kendinize ne kadar özen gösteriyorsanız aynı özeni aracınız için göstermeniz dileğiyle.