Av Malzemeleri Çeşitleri

av-malzemeleriÜlkemiz de genellikle doğu kısımlarda yapılan avcılık için kullanılan malzemeler her geçen gün artmaktadır. Kara avcılığı ve deniz avcılığı olmak üzere iki çeşit avcılık bulunmaktadır. Kara avcılığında öncelerde sadece silah kullanılırken şimdiler de teknolojinin ilerlemesi ile birçok cihaz ve alet kullanılmaktadır.

Yaban avcılığı olarak ta adlandırılan av çeşidi ormanda geçirilen uzun günler sonucunda yapılmaktadır. Avcılık yapan kişi için ilk olarak tüfek, fişek, av köpeği, düdük, telsiz en gerekli av malzemeleri arasında bulunmaktadır. Daha sonralarda çıkarılan ürünler arasında ise mühre, av kokuları, arpacık, tetik düşürücüler, tetik kilitleri bulunmaktadır.

Av yapan kişinin silah kullanımını iyi bilmesi gerekmektedir. Aksi halde avı kaçırma gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır. Genellikle tüfek kullanılmaktadır. Birçok av tüfeği bulunmaktadır. İsteyenler ikinci el tüfekte alabilirler. Kullanımdan sonra tüfek iyi bir şekilde temizlenerek yağlanmalıdır. Bu işlem yapılmadığı takdirde pas tutma olasılığı artarak tüfekte problemler ortaya çıkmaktadır.

Bu bakım için harbi takımı, silah yağı ve pas sökücüye ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde en çok yapılan av çeşitleri arasında yaban kuşu, tavşan, geyik ve yaban domuzu gelmektedir. Bazı avcılar ormanda kamp kurarak etraftaki hayvanları avlamaktadır. Avcının gerek duyduğu diğer gereçler arasında avcı çantası, fişeklik, kayış askı, su matarası, kuş askılığı, çadır ve kamp malzemeleri bulunmaktadır.

Günlerce ormanda kalıp av arayan kişiler için kamp malzemelerine gerek duyulmaktadır. Çadır, sandalye, şişme yatak, portatif masa ve tabure, uyku tulumu birinci derece ihtiyaç dâhilinde olmaktadır. Soğuk zamanlar için soğuk havadan koruyacak ürünler temin edilmelidir. Bunların yanı sıra avcı kıyafetleri de önemlidir. Özellikle olası yağmurlara karşı, su geçirmez kıyafetler tercih edilmelidir.

Kıyafetler arasında ise postal, parka, şapka ve yağmurluk önem arz etmektedir. Ortam koşullarını hazır hale getirirken gerek duyulan malzemeler arasında ise kalın ip, halat ve kürek seti, çadırı kurarken çekiç yer almaktadır. İnternetten birçok av bilgilerine ve ürünlerine ulaşarak zamanla ustalaşmanız mümkün olmaktadır. Özellikle avcılık ile uğraşan kişilerden av malzemeleri hakkında yardım almanız işinizi kolaylaştırmaktadır.