Av Tüfekleri Kalitesi

av tüfekleri

Av birçok insan için müthiş derecede adrenalin sağlayan bir etkinliktir. Yasal prosedürler doğrultusunda mevsiminde avlanmak hem av hem de avcı için uygun olanıdır. Bir canlıyı sadece keyif için avlamak tabii ki etik değerlerden uzak bir tutum olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski kabilelerde ava her zaman saygı duyulduğu, av için törenler bile düzenlendiğini birçok avcı bilmektedir. Günümüzde ise teknoloji ve silah sanayinin zirveye kadar yükseldiğini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Tüfekli avlarda kullanılan ekipmanın sahip olduğu gücün ciddiyeti göz önüne alındığında av tüfeklerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Doğru av için doğru malzeme mantığı da unutulmamalıdır. Av tüfekleri seçilirken, tüfeğin sahip olduğu teknik özellikler çıkılacak avın kalitesini arttırmak açısından ilk sırada yer alır. Tüfeğin menzili, tahrip gücü, isabet oranı, kullanılan saçmanın kalitesi ve diğer av ekipmanları aynı zamanda ava ayrılan süreyi verimli bir şekilde kullanmak adına da büyük bir önem taşımaktadır. Yanlış ekipman seçimi, ava giderken avlanma gibi ters durumlara bile yol açabilmektedir. Sağlıklı bir av etkinliği için uygun av tüfeklerine sahip olmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Av ile avcı arasındaki ilişki avcı ile kullanılan malzeme arasındaki dengede saklıdır. Zamanı güzel geçirmek, ava saygı duymak, doğaya saygı duymak ve doğru ekipmanı kullanmak bir avcının yapması gereken en önemli işlerdir.

Av tüfekleri tercihlerinizi kendi kişisel hatta karakteristik özelliklerinizi de göz önünde bulundurarak seçmeniz hem av hem de sizin için çok büyük bir önem taşımaktadır. Av tüfeklerinin kullanımı, yasal izinler, standartlara uygunluğu, kullanım belgeleri gibi hassas konular olduğu unutulmamalı ve profesyonel satıcılarla muhatap olunması gerektiği her zaman bilinmelidir. Rastgele ekipmanlarla çıkılacak bir avdan yalnızca eliniz boş değil aynı zamanda cebiniz de boş bir şekilde dönebilirsiniz. Af tüfeklerinin ciddiyetini asla hafife almamalı, kendinizi ve avınızı yok yere tehlikeye atmamalısınız. Hem stres atmak, hem yemek bulmak için çıkılan bir avda en dikkat etmeniz gereken noktanın ilk önce doğaya, sonra ava saygı duymak olduğunu unutmamanız dileğiyle.

İstanbul’a yakın av bölgeleri

İstanbul ve çevresinde doğal ortamların azlığı av bölgelerininde İstanbul dışında yapılmasına olanak vermektedir. Bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait http://mak.ormansu.gov.tr/map/index.html sayfasından av haritası size yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda Sakarya, Sapanca, Bolu yakınlarında avcılık yapabileceğiniz ormanlık alanlar bulabilirsiniz.