Beyaz Kravat Kimler Kullanır

Beyaz rengin saflığın ve yeni bir başlangıcın rengi olduğu bir şekilde dile getirilir. Hatta bazı kesimlerce barışın rengi olduğu veya bozulmamış, değerini kaybetmemiş bir nevi kutsal sayılabilecek kavramlar için de beyaz rengin bir temsil etkisi olduğu dillendirilmektedir. İşte beyaz rengin ifade ettiği bu anlamlar ile kravatın asilliğini birleştirdiğiniz zaman ortaya çıkan beyaz kravat, insanlara sizlerin yukarıda yazılı değerlerini aşikar etmektedir. Hatta ışığı yansıtan ve bulunduğunuz yere ferah bir hava katan beyaz kravatınız, sizleri daha parlak ve enerji verici bir insan olarak göstereceği için farklı bir anlam kazanmaktadır.

Şöyle ki, yönetici olarak bir iş yemeğine gittiniz veya kız arkadaşınız ile buluşacaksınız. Takmış olduğunuz beyaz kravat sizleri asaleti ve zarafeti ile karşınızdaki insan gözünde daha soğukkanlı göstereceği için buluşmanızda hep bir adım önde olacaksınız. Peki, sizlerin görünüşünü veya karşınızdaki insana yansımanızı bu kadar değiştiren veya ruh halinizi en iyi şekilde ortaya koyan bu kıyafet neyin nesi diye soruyorsanız bu yazımız tam sizler için olsa gerek.

Kravat denilen kıyafetin geçmişi orta çağlara kadar dayanmaktadır. En kısa şekilde açıklamak gerekirse Fransızca Hırvatlar anlamına gelen bu kelime, Fransız kralının savaş esnasında Hırvat erkeklere kadınları tarafından verdikleri değeri ifade ettiği için taktıkları bez parçalarını görmesi ve çok etkilenmesi sonucu kendisinin de kullanması ile ilk önce Fransa da sonrada oradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Ülkemizde ise ilk defa Tanzimat Fermanından sonra ilk örnekleri görülmekle o günden bu güne ilk önce saray tarafından kullanılan bu kıyafet günümüzde neredeyse tüm halk tarafından kullanılır bir duruma gelmiştir. Hatta günümüzde erkeklerin bir şıklık göstergesi olan bu kravatların oldukça fazla renk çeşidine sahip olduğu, hatta örgü olsun dokuma olun veya ipek olsun birçok çeşidi de mevcuttur.

Fiyat çeşitliliği de oldukça fazla olan kravatlar her bütçeye hitap eden fiyat seçenekleri ile hemen hemen herkesin alabileceği bir duruma sahiptir. Ayrıca ülkemizde en çok devlet memurlarının kullandığı kravatlar, özel şirket yöneticileri tarafından da tercih edildiği bilinmektedir.