İş Hayatınızda Özel Şoförünüz Olsun

Özel Şöför

Özel Şöför

Zamanınızı müşteri edinmek ve bunları elde tutmak için harcamanız gerekir. Bu da müşterileri aramak, onlarla görüşmeler yapmak, onları ziyaret etmek, onlara iş teklifleri sunmak, müşterilere mektuplar ve e-mailler atmak, müşterileriniz hakkında bilgi sahibi olmak demektir. Müşterilerinize ayırmanız gereken zamandan çalan her türlü faaliyet- bu zamanı işletmenizden çalıyor demektir. Araba kullanmak tam anlamıyla bir zaman hırsızıdır. Eğer bir arabanın içinde sık sık uzun süreler  (her seyahatte iki ya da daha fazla saat) geçirmenizi gerektiren bir işiniz varsa, kendinize özel şoför(ler) tutun.

Bir şoförünüzün olması size, tedarikçilerinizle çalışanlarınızla ve müşterinizle konuşma, onlarla ilgili kayıtlar tutma imkanı verir. Bir şoförünüz olursa, telefonda daha güvenli (ve yasalara uygun) bir görüşme, tüm dikkatinizi müşterilerinize yöneltme ve notlar alma imkanınız olur. Bir şoförünüzün olması çalışma saatlerinizi akşamın karanlık saatlerine kadar uzatmanıza olanak tanır (bir araç çalışma masası edinin ve üzerine de bir çalışma lambası koyun.) Bir şoförünüzün olması daha sakin, daha az stresli ve çok daha üretken olmanızı sağlar. Bir şoförünüzün olması, son derece güvende olmanız demektir: şoför, zihnini aracı kullanmaktan başka bir şeyle meşgul etmeyeceği için yorulmaz. Bir şoförünüzün olması, araba kullanmak için harcayacağınız zamanın size kalmasını sağlar. Yolları bulmak, park yeri aramak zorunda kalmazsınız. Taksi beklemek gibi bir zorunluluğunuz olmaz. Hava alanına gittiğinizde park yerinden terminale kadar iki kilometrelik yolu valizlerinizi çekiştire çeliştire gitmek yerine, terminalin önünde inersiniz. Bir şoförünüzün olması harcamalarınızdanda tasarruf etmenizi sağlar. Bir şoför sizi park ücretlerinden, taksi masraflarından ve kiralık arabalara yapacağınız ödemelerden kurtarır. Şoföre ödeyeceğiniz bir saatlik ücret, o bir saat içinde yapacağınız masraflardan çok daha azdır (eğer başlangıçta değilse bile, eninde sonunda öyle olacaktır.) Eğer şoförünüzün saat ücret 20 lira ve sizin saatinizindeğeri 25’se saatte 5 lira kardasınız demektir. Bunun tam tersini düşünecek olursak; eğer arabayı kendiniz kullanırsanız, araba kullanarak geçirdiğiniz her saat 25 lira zarardasınız demektir.

Etrafınızda şoförlük yapmaya can atan bir sürü emekli vardır. Bunlar part-time çalışıp da şoförlük yapmak isteyen bir o kadar daha insan ilave edin. Bunlar ara sıra değişiklikler yapmaya ve ekstradan birkaç lira daha kazanmaya bayılırlar. Yerel gazetelerden birine vereceğiniz bir ilan, bir sürü uygun adayın kapınıza gelmesini sağlayacak ve bunların arasından terbiyeli, kültürlü, güvenilir, prezentabl ve güvenli şoförler bulmanıza yardımcı olacaktır. Her ihtiyacınız olduğunda ve kimi zamanlarda da uzun süreli yolculuklarınız için tamamen dinç olduğunu bildiğiniz bir tanesini bulabileceğinizden emin olmak için, bir şoför havuzunuz olsun.

Şoföre kendi aracınızı (bu şirketinize ait bir araç olmalıdır; çünkü, bu küçük işletmenin sahibisiniz) kullandırtmanız, şoföre çalıştığı kadar ödeme yapacağınız ve onun kıyafetine, ya da arabasına yapacağı herhangi bir masraf için ödeme yapmayacağınız için, masraflarını en aza inmesini sağlar. Sizin aracınızın masrafları-taksitleri, bakım ve tamir giderleri ile yakacağı benzin-aracınızı kim kullanırsa kullansın sabit kalacaktır. Aracınızın masafları işletmenin masraflarıdır ve vergiden düşülebilir. Bu yüzden aracınızı bir şoför kullansın.

Bazı işlerde müşterilere bir masraf faturası çıkarılır. Müşterinizin masraflarını en alt seviyelerde tutmak faydalı bir iştir; bu, müşterinizin bütçesinde daha fazla kaynak kalmasına ve müşterinizin, değişik hizmetleriniz için size daha fazla ödeme yapabilmesine olanak sağlayacaktır.

Bir özel şoförünün olması, bir küçük işletme sahibi için gereksiz bir lüks değildir. Bir özel şoförü olmak züppelik değildir. Bir özel şoförünüzün olması, size çalışmak ve müşteri edinerek bunları elinizde tutmak için daha fazla zaman ayırma fırsatı tanıyacaktır. Bu yüzden,sizi gideceğiniz yere şoförünüz götürüyorsa, siz de işletmenizi çok daha iyi yerlere götürüyorsunuz demektir.