Avcılıkta Havalı PCP Silahlar

pcp silahlar

Havalı tüfekler grubunda bulunan ve kullanıcılarına avcılık esnasında birçok kolaylıklar sağlamış bulunduğundan diğer tüfeklerin önünde yer almaya devam eden ve pcp kategorisinin önde gelen markaları ile satışa sunulan bu tüfek türleri üzerine bir yolculuk yapılarak söz konusu alana yönelik bilgiler aktarılması düşünülmüştür.

 

Bilindiği gibi av tüfeklerinden istenilen belli başlı nitelikler yer almaktadır. İşte bütün bu nitelikleri barındırması nedeniyle sürekli olarak tercih edilmekte olunan pcp tüfekler av silahlarının belki de en başında gelen şu nitelikleriyle öne çıkmaya devam etmektedir:

 

– Kurşun saçma özelliğiyle mermi daha güçlü çıkar: Çoğu av tüfeklerinde kurşun saçma yapılırken metalik namluda alüminyum alaşımlar devreye girdiğinden kurşun istenilen güçlülükle avına isabet etmemektedir. Oysa bunun aksine pcp tüfeklerde bu sorun tamamen izole olmuş olarak avına isabet etmesi halinde onu ilk hamlede öldürmesi çoğu zaman olanaklı olan bir durumdur.

 

– Dipçik yere temas ettiğinde içeriye hava kaçmaz: Bu son derece önemli bir özelliktir. Birçok av tüfeklerinde olduğu gibi avcılık merak isteyen bir alan olduğu gibi her türlü zorlukları da beraberinde getiren alanlardan birisini oluşturmaktadır. Bu bakımdan avcının her şeye kendisini hazırlıklı kılması gerekli görülmektedir. Pcp silahlar olarak havalı av tüfeklerinde eğer avınız sizi kovaladı ve hemen oradan kaçmaya yeltendiğinizde yanlışlıkla tüfeğinizin dipçiğini yere vurduğunuzda içine hava dolarak tüfeğin ters tepkimeyle size zarar vermesi durumu bu tüfeklerde önlenmiş bulunmaktadır.

 

– Tamamen özgündür: Birçok tüfeklerde olduğu gibi birbirinin benzeri üretimlerden geçmeyen özelliklerle sunulan bu tüfek modelleri ile birçok avcılık işlemleri yapılabilmektedir. Pcp beyin takımı mühendislerinin ürettikleri ve her bir mühendisin özgün çalışmaları neticesinde üretilmekte olunan bu havalı tüfekler bu yönleriyle özgün avcılık ekipmanlarından birisini oluşturmaktadırlar.

 

– Yerli ürün olma özelliğine sahiptir: Bütün bunların yanı sıra ülke büyümesine katkıda bulunması amacıyla ülkemizde Türk cevizi olarak bilinen ormanlık alanlardaki ceviz ağaçlarının gövde ve dipçik kısımlarının üretiminde ham madde oluşturması özelliğiyle tamamen Türk imalatı bir pcp silahlar olarak da önemli silahlar arasında yerini almaktadır.