Biftek Ismarlayın, Sosisli Sandviç Yiyin

Eğer başarılı olmak için iyi eleman ya da elemanlar gerekiyorsa, bunların en iyilerini şe alın. Eğer özel yetenekleri olan ya da tecrübe sahibi ya da sizin yapamadığınız işleri yapabilen kişilere ihtiyacınız varsa, onları işe alın. En iyiler için ödeyebileceğiniz paranın en yükseğini ödeyin. Onları parayla, özgürlük vererek, nezaket göstererek, bir şeylere sahip olma fırsatı vererek ve teşekkür ederek ödüllendirin. Eğer gerekiorsa, onlara kendinize yaptığınız yatırımdan daha yüksek yatırımlar yapın. Gözde çalışanlarınıza biftek ısmarlayıp, kendiniz sosisli sandviç yiyin.

Karidesi gözden çıkarın; fakat başarı için tutumlu olun. Geleceğinize yatırım yapın. İşinize yatırım yapın. İşinizde başarıya ulaşıncaya kadar sosisli sandviç ile idare edin. Sonra da öğününüze muhtemelen bir bardak Dom Perignon eşlik edecektir. Biftek ısmarlayın; kendiniz sosisli yiyin; sonuçtan memnun kalacaksınız.

Bir Para Koruyucunuz Olsun

Benjamin Franklin’in bir sözü vardır; “Bir sentini koruyan bir sent kazanmış demektir.” Franklin’in yaşadığı dönemde bir sent oldukça değerliydi. Her ne kadar bugün için aynı değerden söz etmek mümkün değilse de, Franklin’in sözü günümüzde hala anlamını korumaktadır. Eğer işletmenizin giderleri gelirlerinden daha alt düzeyde ise, para kazanırsınız. Bu en önemli sırlardan bir tanesidir: Çıkan paradan daha fazlasını içeriye sok.

Büyük harcama kalemleri ve arada sırada yapılan masraflar daima büyük bir dikkatle değerlendirilir. Çok sayıdaki tedarikçi bir kez daha gözden geçirilir. Teklifler incelenir. Fiyatlar karşılaştırılır. Fiyatlar sonuca bağlanır. Bunlar iş hayatındaki faydalı uygulamalardır. Fakat, işin yürütülmesi için gereken diğer maliyeler ve harcanan mesai işin içine katıştırılmıştır ve çoğu zaman yeniden değerlendirilmez. Çünkü, işletmeye gelir sağlama baskısı en öncelikli konudur ve bu yüzden, telefon servis sağlayıcısının faturaya ilave ettiği hat kullanım bedeli gibi, sürüp giden olağan masrafları gözden geçirmek için çok kısıtlı bir zaman kalmaktadır. Fakat, hat kullanım ücreti, sürprizler, değişik cep telefonlarına çıkarılan farklı faturalarda hiç kullanmadığınız özellikler, asla konuşmadığınız dakikalar ve bir sürü “diğer ücretler” için yansıtılan bedeller daima olacaktır. Küçük işletmelerde, tüm kategorilerdeki harcamaları, tüm faturaları, tüm tedarikçileri denetleyecek ve tasarruf edilebilecek noktaları bulacak birilerine ihtiyaç vardır.

Küçük işletmelerin paralarını koruyacak birileri olmalıdır. Bir, para-israf ediciniz değil, bir para-koruyucunuz olmalıdır. Para-koruyucu kaliteden ödün vermeden aynı hizmeti daha ucuza sağlayan kişidir. Bir para koruyucu hatalı hesapları ve mükerrer ödemeleri, fahiş bedelleri bulup bertaraf eder. Bir para koruyucu, işletmenin hak ettiği oranlarda kazanmasını ve hak ettiği fiyatlarla satmasını garanti altına alır.

Bir para-israf edici ise müşteriye çok az yatırım yapar. İşletmenin düzenlediği pikniklerde su gibi bira akıtır; fakat, bunun parasını, müşteri edinmek ve müşteriyi elde tutmak için yapması gereken harcamalardan kısarak karşıalr. Para-israf edici bir karides kokteylindeki karideslerin sayısını kısarak parayı korurken, müşteriye verdiği değerden indirim yapar. Para-israf edici, cehennem sıcağı gibi bir günde, müşteriler için ne kadar sıcak ve rahatsızlık verici bir ortam yarattığına aldırmadan dükkandaki klimayı kapatır. Para-israf edici işletmenin damarlarını keser.

Para-koruyucu; telefon şirketinin ülkeler arası konuşma ücretlerine uyguladığı tarifeler, kullanım bedellerini, abonman ücretlerini, sigorta ödemelerini, kredi kartı harcamalarını, faiz giderlerini, bankacılık ücretlerini ve tedarikçilerin faturalarını düzenli olarak kontrol eder. Birçok hizmetin fiyatı sürekli olarak değiştiği için mukayese edilmesinin çok zor olduğu ve tekliflerin ve pazarlıkların sersemletici bir kar fırtınası gibi ortalığı birbirine kattığı bir ortamda, bunları yapmak hiç kolay değildir.

Para-koruyucu, bizzat kendisi hizmet sağlayan, güvenilirliğini ispatlamış tedarikçileri hedef almaz. Uzun soluklu çalışan, güvenilir, deneyimli tedarikçiler işletmenin başarılı ve müreffeh bir çizgiye ulaşmasına yardımcı olur. Uzun süreli çalıştığınız tedarikçiyi, düşük fiyatla mal tedarik eden bir başkasıyla değiştirmek son derece tehlikelidir. Düşük fiyat her zaman az ödemek anlamına gelmez (Bazı durumlarda, uzun süreli tedarikçiniz bazı nedenlerden dolayı artık sizin kriterlerinize uyamıyor ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir; fakat, bunu da kademe kademe yapmak gerekir.) Para-koruyucunun hedefi, akaryakıt temin ettiği benzin istasyonu, çöp toplama şirketleri ve kargo şirketleri gibi şahız olmayan tedarikçilerdir.

Para-koruyucu dilenci değildir. Değersiz bir çalışan da değildir. Para-koruyucu işletmenin tedarikçilerine düşük fiyatla hizmet sağlamaları için sürekli şamata yapıp onları hırpalayan biri de değildir. Bununla birlikte, para-koruyucu birçok satıcının değere göre değil de fiyata göre satış yapması durumunda avantaj sağlar. Bu nedenle; para-koruyucu eğer şu basit “Bunun olacağı nedir?” sorusunu sorarsa, birçok satıcının fiyatını anında daha aşağılara çekeceğini bilir. Para-koruyucu, bankalarla kredi kartlarının yıllık üyelik ücretleri ile gecikme faizlerinin indirilmesi ile ilgili görüşmeler yapar ve bunun sonucunda üyelik ücretleri ile gecikme faizleri genellikle indirilir.

Para-koruyucunun yararı, işletmenin gereksiz masraflarının bertaraf edilmesi temeline dayanır.

Bir para-koruyucunun yararı, işletmenin gereksiz masraflarının bertaarf edilmesi temeline dayanır.

Bir para-koruyucunun olması herkesi aynı şekilde davranmaya zorlar.

Herkes sattığı ve herkes koruduğu taktirde, işletme başarıya ulaşır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir