Evet ile Hayır Arasındaki Fark

evetmi hayırmı
Evet mi Hayır mı?

Evet ve hayır sözcükleri arasindaki fark; bir girişimciye, küçük işletme sahibine ve bir şirketin üst düzey yöneticisine ne ifade ettiğine bağlıdır. Girişimci için evet sözcüğü kabul, onay, harika, basari ve ilerleme an lamina gelir. Bir şirketin üst düzey yöneticisi için ise, hayır sözcüğü; belirsizlik, engel, sorun, hata ve yerinde sayma anlamındadır. Evet ve hayır sözcüklerinin şirket üst düzey yöneticisi ile girişimci üzerinde yarattığı farklı reaksiyon yalnızca çok açık değil, ayni zamanda son derece etkilidir de.

Şirket yöneticisi evet sözcüğünü her gün doksan dokuz defa duyduğu halde, hayır sözcüğünü yalnızca bir kez duymakla duraklar. Girişimci için ise, günde doksan dokuz kez hayir sözcüğünü duyduğu halde, yalnızca bir kez evet sözcüğünü duyması ilerlemesi için yeterlidir.

Sonuç olarak, büyük şirketler yeni iş fikirleri yarati labilecek en uygun ortamlardir. Bir gözünüz daima, şir ket yöneticisinin üzerinde düşünmeye bile gerek duymadığı önem vermediği, reddettiği, dikkate bile almadığı fikirlerin üzerinde olsun. 1970’lerde önde gelen bir Amerikali içecek ithalatçisi ve toptancisi, şişelenmiş su ithal etme fikrine şiddetle karşi cikmişti. “Ceşmeden içebiliyorken, kim şişeden su içer?” düşüncesi Perrier, Evian ve Pellegrino için bir pazar olmadigini düşünen bu budala için oldukça acik ve etkili bir düşünce tarzıydı. Milyonlarca Avrupalinin bu sulari içiyor olmasi ya da milyonlarca Amerikalinin Avrupa’ya seyahat ediyor olması, ya da köklerinin Avrupa’ya dayaniyor olmasi, devasa bir ithalat imparatorluğu haline gelecek olan küçük bir ithalat şirketi kuran girişimci için yeterli bir nedendi.

Maaş ödemeleri ve işletmelerin satin aldigi diğer hizmetler için yapılan ödemelerde kullanilan ve elli kişiden daha az sayida calisanla yürütülen son derece başarili bir işletme olan Paychex kurucusu B. Thomas Go lisano’nun onlar tarafından patronlarina önerdiği bu yeni iş imkaninin reddedilmesiyle ortaya çıkmiştir. “Bu- nun iyi bir fikir olduğunu sanmiyoruz.” Golisano’n nun üst düzey yöneticilerinden al yanit tam olarak buy- du. Paychex bugün, yilda bir milyon dolarin üzerinde ciro yapan ve her gün daha da büyüyen bir işletmedir. Büyük şirketler, zamanında bu türden hayir cevap- larini aşamamış insanlarla tika basa doludur. Büyük şirketler yeniliklerden bahseder; fakat, yenilik yapmazlar Eğer büyük bir şirkette çalışıyorsanız gözlerinizi ve kulaklarınızı her an açık tutun;çünkü, devasa bir küçük işletme kurulabilecek birçok fikir, buralarda göz ardı edilip çöpe atılmaktadır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir