İstanbul İş Piyasası

istanbul-is-piyasasi

İstanbul iş piyasası, Türkiye genelinde ilk sıralarda yer almaktadır. Hergün yükselen gökdelenler, Türkiyenin geliştiğinin, sermayelerin büyüdüğünün bir göstergesi olarak lanse edilmektedir.

Nüfusun artmasıyla birlikte iş piyasasının yükselmesi iyi gelişmeler arasında gösterilmektedir. Çünkü gelişmiş ülkelere baktığımızda, özellikle Avrupa’da sektörlerin ve sermayelerin büyümesi nüfus bakımından sıkıntılı bir gelecek bekliyor.

Türkiye’dede aynı durumun yaşanmaması için politikaların nüfusu çoğaltmaya yönelik çalışmalar yapıldığını görüyoruz.

İstanbul’da ülke geneline bakacak olursak durum biraz farklı. Sürekli göç alması ne nüfus artışı göçe oranla fazla yükselmesi, gelecekte barınma, yiyecek, ulaşım sıkıntıların artacağı beklenmektedir.

İstanbul İnşaat piyasasında gözlenen büyüme aslında olması gerektiği gibidir. Çünkü yeni arsa üretimleri, binaların eskiye oranla az katlı olması, yeni semtlerin yaratılarak yaşam alanlarının genişletilmesi ileriye dönük çalışmalardır diyebiliriz.

İşsizlik konusunu gelecek makalelerde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ama yüzeysel olarak bakacak olursak İstanbul nüfusuna oranla diğer şehirlere göre durum daha iyi görünmektedir. İşe giriş çıkışların çok fazla olduğu İstanbul’da gerçek rakamları vermek pek kolay olmuyor. 2014 resmi rakamlara göre işsizlik sayısı 2 milyon 825 bin kişi. İşsizlik oranı ise yüzde 10.2 seviyelerinde hesaplanmış.

İstanbul iş piyasasında son 10 yılda  yıldızı parlayan ilçe Ataşehir’de, Finans Merkezi yapılmakta ve Ataşehir nüfusunun artacağından dolayı bazı önlemler alınmış durumda. Bu önlemler arasında trafik düzenlemesi ile yapımı devam eden Metro raylı sistemler nüfus yükünü hafifletecek gibi görünüyor.

Ataşehir’de dikkatleri çeken bir başka sektör ise otel projeleri. Otel sayısındaki artışa bakılacak olursa, Ataşehir’de ciddi miktarda ziyaretçi nüfusununn olacağını anlıyoruz.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir