Latince Kesinlikle Ölü Bir Dil Değildir

Latince

Her küçük işletme sahibi az da olsa Latince bilmelidir. Eğitim alt yapınız, etnik kökeniniz, ana diliniz, ana diliniz ne olursa olsun, bir parça Latince bilmeniz gerekir. Örneğin, her büyük pazarlamacı, her yağmurcu “quid pro quo” deyiminin anlamını özümsemiştir. Quid pro quo “her şeyin karşılığı vardır” anlamına gelir. Quid pro quo; bir şey ver, karşılığında bir şey al demektir. Ver ve al. Küçük işletme sahipleri satış yapmak için ücretsiz numuneler vermeye, müşterisini mutlu etmek için güler yüz göstermeye, karşılığında bir şeyler almak için iyi muamele etmeye daima hazırdırlar.

 

“Carpe diem”,deyimi küçük işletme sahibi için on emirden biri gibidir. Anlamı, “günü kaçırma!”dır. Carpe diem, küçük işletme sahibine bugün yapabileceğinin en iyisini yapmasını öğütler. Dünü değiştiremezsiniz. İşinizi ilerletmek için bugününüz ve yarınınız var. Bir şeyler yapın! Carpe diem sizi “fırsatları kaçırmayın,” diyerek uyarır. Eğer işinize yararlı olabilecek bir fırsatı inceden inceye tetkik edin. Üzerinde düşünün. Onu tartışın. Eğer gerçek bir fırsatsa, Carpe diem. Carpe diem aynı zamanda bir yaşam biçimidir: Bugünü bağrınıza basın. Ne kadar kötü görünürse görünsün, bugünde iyi bir şeyler bulun. Bugünü dolu dolu yaşayın.

Hiç şüphe yok ki, her küçük işletme sahibinin olduğu gibi sizin de çıkmaz sokaklarınız vardır. Asla vazgeçmeyin. Esaslı bir Latince deyimle devam edelim: “Illigitimi non carborundum”. Bu deyimi birebir tercüme edersek: “kuralsızlıklar sizi yıldırmasın” gibi bir anlam çıkar. Deyimin biraz daha renklendirilerek tercüme edilmiş hali ise, küçük işletme sahiplerine son derece güçlü bir tavsiye niteliğindedir: “Alçakların sizi alaşağı etmesine izin vermeyin.” İşinizi başarıyla sürdürebilmek için güçlü, dayanıklı ve sağlam durmalısınız. Sorunların, başarısızlıkların, ümitsizliklerin, sıkıştıran alacaklıların, talihsizliklerin, kötü haberlerin ya da müşteriler tarafından refüze edilmelerin, sizi çökertmesine izin veremezsiniz. Karşınıza her ne kisve altında çıkarlarsa çıksınlar, alçakların sizi alaşağı etmesine izin vermemelisiniz. Alçaklar planlarınızın başarısız olacağını ima edeceklerdir. Tecrübesiz olduğunuzu iddia edeceklerdir. Sizi güya risklere karşı uyaracak ve büyük sermayelere ihtiyacınız olduğunu söyleyeceklerdir. Çok genç, çok yaşlı, çok atılgan, çok iyi, çok yumuşak olduğunuzu iddia edeceklerdir. Gösterdiğiniz heves karşısında gözlerini devirerek size yalancı hüzünlü gözlerle bakacaklardır. Bunlar sıkıcı ve bezdiricidirler. bunlar her zaman kaybedenlerdir.

Bu yüzden; “Illigitimi non carborundum”.

Connecticut, Avon’daki erkek hazırlık okulu Avon Old Farms’ın düsturuyla yaşayın: “Aspirando et perseverando.” “Bir amaç edinin ve sebatla peşinden gidin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir