Avcılığın Önemi

avcılık Avcılık insanların açlığını gidermesine yönelik olan bir faaliyettir. İlk insanlar çoğunlukla bitkilerle ve avlanabildikleri hayvanlarla beslenmişlerdi. Taş devri zamanında ki insanlar uzun yıllar boyu avcılıkla iç içe oldular ve yaşamlarını bu şekilde sürdürdüler. Buldukları sert taşlardan kendi silahlarını yaptılar ve mağaralarda barındılar. İlkel bir yaşam süren eski insanlar için avcılık son derece önemliydi.

 

Avcılıkta bazı tuzak türleri vardır. Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim. Bunlardan ilki; tuzak kurarak avlamadır. İnsanlar kurdukları tuzaklarla bir hayvanı bazen korunmak adına, bazen bilimsel bir araştırma için, bazen eti ve kürkü için yakalarlar. Kürklü hayvanların kürküne sahip olmak istedikleri için onu kürküne zarar vermeyecek şekilde yakalamaları gerekir. Bunun için çelik tuzak kullanırlar. Bu tuzaklar hayvanı hemen öldürmediği gibi çok acı çekmesine sebep olur. Bu yüzden çelik tuzak ülkelerin birçoğunda yasaklandı.

 

Bir diğer tuzak şekli; kütük arasında bırakma. Bu avcılık yöntemi eskiden kullanılan bir yöntemdi. Üst üste iki kütük düşünürsek ona yaklaşan hayvan üstüne düşen kütükle arada sıkışırdı. Günümüzde bu avcılık yöntemine pek rastlanmaz. Eski insanların avlanma şekillerinden bir diğeri de çukurla avlamadır. Kazılan çukurun üstü ağaç yaprakları çalı çırpıyla örtülürdü. Üstünden geçmeye çalışan hayvan çukurun dibinde ki sert kazığa saplanınca avlanmış olurdu.

 

Başka bir tuzak şekli; Esnek bir dal ve ilmekten oluşur. İkisi birbirine sıkıca sabitlenir. Daha sonra dal aşağıya çekilip bağlanır. Bu sırada gerilen ip tetik görevindedir. İp tuza batırıldığından avlanacak olan hayvan hemen bu tuzağa düşer. İpi kemirir ve fırlayan yayla hayvan havaya kalkar. Son bir tuzak şeklinden daha bahsedecek olursak, kuşların nasıl yakalandığını paylaşalım. Kuş avlama dar tüneller kullanılır. Tüneli yaparken ince ağlar kullanılır. Kuşlar ağa yem kullanılarak çağırılır ve yakalanmış olur.

 

En gözde avcılık, hayvanın kürkü için yapılan avcılıktır. Kürk ticaretinin en yaygın olduğu ülke Kanada’dır. Kürk ticaretiyle ilgilenen avcılar kurt, tilki, misk sıçanı, vaşak, kunduz gibi hayvanları avlarlar. Bu yüzden ne yazık ki bazı hayvanların soyu tükeniyor. Kürk ticaretinin günümüzde çok eleştiri almasının bir sebebi de bu.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir