Balık Avına Çıkarken Dikkat Edilecek Hususlar

Balık avlamak denize kıyısı olan metropollerde yaşayan insanlar ile yine denize kıyısı olan küçük kasabalarda yaşayan insanların ortak olarak yapabildikleri nadir etkinliklerdendir. Bazı kişiler balık avını meslek haline getirmiştir ve bu işten para kazanarak hayatını idame ettirmektedir. Balıkçılık aslında kazançlı ve para kazanırken de keyif alınan bir meslektir. Bunun dışında sadece hafta sonlarını, tatil günlerini, emeklilik günlerini geçirmek için balık avı malzemeleri alarak bunu bir spor gibi yapan kişiler de bulunmaktadır.

 

 Balık avı için nereden başlanılmalı;

 

Balık avı için ilk yapılması gereken şey tabi ki balık avı malzemeleri almaktır. Sonrasında bulunulan bölgede çıkan balıkların araştırılması, deneyimli balıkçılarla sohbet edilerek bilgi alış verişi yapılması da faydalı olacaktır. Eğer bir deniz kıyısında veya köprü üstünde balık tutulacaksa bir olta takımı, balık yemi, yedek misina ipi, balık yemleri ve tutulan balıkların konulması için bir adet kova yeterli olacaktır.

 

Ancak daha büyük çapta bir balık avı için mutlaka öncelikle bir tekne gerekmektedir. Sonra da yukarıda bulunan balık avı malzemelerinin yanı sıra fener, saat, şapka, yiyecek, içecek, can simidi ve can yeleği, ecza dolabı, cep telefonu gibi balık avı malzemeleri de temin edilmelidir.

 

Balık avına çıkmadan önce mutlaka balık avı malzemeleri kontrol edilmelidir. Yıpranmış misina ipleri değiştirilmeli ve eksik olan malzemeler tamamlanmalıdır. Bu hazırlıklar için deneyimli birinden yardım alınabilir. Balık avı malzemeleri satan kişiler de bu hususta asgari bilgilere mutlaka sahiptir. Etrafta balık avından anlayan kimsenin bulunmaması halinde onlardan yardım alınabilir. Tabi ki balıkçılıkla ilgili internet siteleri de takip edilmelidir.

 

 Malzemeleri alırken nelere dikkat edilmeli;

 

Balık avı malzemesi alınırken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus balık tutulacak yerin ve tutulacak balığın belirlenmesidir. Çünkü tutulacak balığın cinsine göre malzeme satın almak gereklidir. Balık avı malzemeleri satan bir dükkana girildiğinden onlarca çeşitle karşılaşılacağından en doğru tercihin yapılması için gerekli araştırmanın mutlaka önden yapılması gerekmektedir. Bu ilk zamanlarda zor gibi görünse de kazanılacak tecrübe ile birlikte ve zamanla malzeme konusu rahatça halledilebilmektedir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir