Kendi Projelerinize Dört Elle Sarılın

Bir zamanlar tanıdığım genç bir pazarlamacıı vardı. Bu genç kendi projeleri konusunda oldukça inatçı ve azimli davranırken başkalarınınkine hiç önem vermezdi. Öyle ki şevki ve hevesi ile diğerlerinin projelerini katledebilirdi. Çünkü o güne kadar kimse ondan bir düşünceyi takip etmesini beklememişti ve emsalleri ise hep ayıplanıp kabahatli duruma düşmüşlerdi.

Benim en çok hayran olduğum iş idarecileri dişleriyle tırnaklarıyla projelerine sarılanlardır. Bu proje ister onların fikri olsun ister başka birisinin. Bu şahısların öldürücü yönleri şöyle söyler. “Gitmesine izin verme.” Ve yetenek yönleri ise kredinin kimin tarafından alındığının önemli olmadığını kulaklarına fısıldar.

Cesaret Yoksa İtibarda Yoktur

Ticaret dünyasındaki birçok insan bir satış sunusu sırasında hangi anda etkili olacaklarını bilecek kadar zekidir. Fakat bunların hepsinde bu yönlerini kullanacak cesaret yoktur.

Bundan bir kaç sene önce bir film stüdyo patronu ile üç Avrupalının çeşitli yabancı film gösterim haklarını satın almak için Hollywood’da bir araya geldiklerinde yanlarındaydım. Stüdyo patronu astronomik bir fiyat talebinde bulundu. Buna karşın Avrupalı alıcılar ise komik bir teklifle karşılık verdiler. Çok sinirlenen stüdyo patronu “Beyler, sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum” diyerek nazik bir şekilde üç alıcıyı kapı dışına uğurladı.

Görüşme tam 2 dakika 18 saniye sürmüştü. Fakat benim arkadaşım “Şoku atlattıktan sonra geri döneceklerdi. Evleri elleri boş dönemeyecekleri kadar uzakta” dedi. Ertesi gün arkadaşımın haklı olduğunu gördüm, geri dönüp alımı gerçekleştirdiler.

Bir Hata Olmalı

Öldürücü ile yetenek arasındaki açık farkı aşağıda anlatacağım. Morgan ve Rockefeller arasında geçen bir olaydan daha iyi hiçbir şeyin bunu anlatamayacağı kanaatindeyim.

J.P Morgan Minnesota’da bulunan John D. Rockefeller’den büyük bir tane demir maden filizi kataloğu ister. Rockefeller kitapçığı oğlu John D. Jr. ile Morgan’a gönderir.

Morgan oğul Rockefeller’i görünce “Evet, fiyatınız nedir?” diye sorar. Oğul Rockefeller ise hemen uyanarak “Yanılmıyorsam bir hata var Bay Morgan” diyerek devam eder. “Ben buraya satış için gelmedim. Anladığım kadarıyla siz satın almak istiyorsunuz.”

Morgan eski ve tecrübeli “öldürücülerden” olmasına rağmen Rockefeller de iyi bir yetenekti.

Mark H.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir