Ofislerin En Önemli Malzemesi Toner

tonerÇok hızlı bir bir iletişim çağında yaşıyoruz. Daha bir kaç yıl öncesine kadar iki üç günde yaptığımız işi şimdi bir ilk saatte yapabiliyoruz. Ülkenin başka bir kentindeki akrabamıza mektup yolladığımızda haftalar sonra ulaşırdı. Sayfalara alengirli yazı şekilleriyle içimizi dökerdik.

 

İş hayatında belgeleri yazmak için daktilo kullanırdık. Sonra bilgisayar çıktı. Bilgisayar klavyesi daktilonun yerini aldı. Tabi bilgisayarda yazılan yazını çıktısını almak için yazıcı ihtiyacı doğdu. En sonunda yazıların sayfalara yazılmasın için toner ihtiyacı doğdu. Teknoloji böyle bir şey işte. Bir şey icat edersiniz ardından bir sürü icat daha gerekir. İşte toner böyle doğmuş bir ürün.

 

Toner tek başına hiç bir işe yaramaz ama tonersiz bir yazıcıda bir işe yaramaz. Bu aslında zincirleme bir iş gücü. Her yeni iş alanı yanında bir sürü yeni iş alanı çıkarır. İstihdama katkı noktasında yeni icatların ortay çıkması elzem bir durum. Öyle ki Osmanlı yeni icat edilen matbaayı el yazması işçileri işsiz kalır diye 100 yıl geç getirmiş ülkeye. Ama yüz yıl geriden takip etmiş gerçeği görmeyi. Belki de toner ta o zaman doğmaya gebe kalmış. 500 yüz yıl önce icat olunan bir matbaa makinasının günümüzdeki ismi tekil anlamda heralde yazıcıdır. Yazıcıya hayat verenin ise toner olduğunu söyleyebiliriz. En kalitelisinden en adisine işimizi görmektedir.

 

Lazer yazıcılarda mürekkebin muhafaza edildiği parçaya toner denilmektedir. Bunlar yazıcılarda, fotokopi makinalarında kağıt üzerine farklı renk ve ebatlarda baskı yapılmasını sağlayan aletlerdir. Toner, mürekkep ile özel kumaşın birleşmesiyle ince bir şeritte bize harfleri çıkarıyor.

 

Tonerler, sarı, siyah magante ve mavi olmak üzere üç renkte üretilmektedir. Dilimize Fransızcadan giren toner, Türkçede karşılığı karartıcıdır. Toner tozları partikülleri yazıcı içindeki fırınlarda 180 200 dereceye kadar ısıtılıp kağıt üzerine aktarılmaktadır. Toner tozundaki bir toz parçası 8 – 10 mikrometre arasında değişmektedir.

 

Üretilen her ürünün aslında belli bir askı süresi vardır. Yakın zamanda tonerin yerini tutacak çok daha ucuz ve farklı bir ürün çıkarsa şaşırmamalıyız. Zira piyasaya çıkarılan her yeni ürün eskimeye başlamış demektir.

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir