Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

arac-kiralama-istanbul-2Araç kiralama, uzun dönem ve günlük kiralama olarak ikiye ayrılabilir. Günlük kiralanan araçlar, genelde turistik ve havaalanından ulaşım kolaylığı amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ya da arabası olmayıp yeni ehliyet alan gençlerin de tercihi olduğunu bilmekteyiz. Uzun dönem araç kiralama ise genellikle şirketler tarafından tercih edilmektedir. Mali avantajlı, uygulama kolaylığı sağladığı için firmalar, filo araç kiralama yöntemini daha çok benimsiyor.

Araç kiralama ofisi ilk olarak, 1946 yılında Detroit havaalanında Warren Avis tarafından kurulmuştur. Sonrasında Avis adıyla franchise yöntemiyle tüm dünyaya yayılmıştır. Peki, araç kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Sizler için biraz bilgi verelim:

– Öncelikle araç kiralama şirketi mutlaka yasal olmalı. Yasal iş yapmayan bir yerden kiraladığınız araç çalıntı olabilir. Bu da size, hem maddi hem manevi olarak, aklınıza hiç gelmeyecek derecede zararlar verebilir.

– Aracın bakım ve onarımının tam olduğundan emin olun. Sizi yarı yolda bırakmasın.

– Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, aracın kilometresini kontrol ederek daha yeni olan araçları tercih edin. Güvenlik önlemleri tam mı çok önemli, ABS, hava yastığı, emniyet kemerleri gibi. Yolculuk esnasında çocuk varsa çocuk koltuğu talep edebilirsiniz.

– Aracın farlarında, ışıklarında herhangi bir arıza var ise giderilmesini rica edin. Mümkün değilse sözleşmeye not düşün.

– Araç kiralama şirketi ile bir sözleşme yapın. Sözleşmede aracı teslim aldığınız ve teslim edeceğiniz tarihe dikkat edin.

– Aracın muayenesinin, trafik sigortasının, kasko sigortasının yapıldığından emin olun. Bunlarla ilgili tüm evrakları firmadan talep edin.

– Tatil için bir araç kiralıyorsanız, erken rezervasyon avantajından faydalanın. İstanbul araç kiralama konusunda epey yol almıştır. Bu konuda İstanbul’da ikamet edenler biraz daha şanslı diyebiliriz. Tüm işlemlerin daha hızlı olduğunu göreceksiniz. Rezervasyonu yaptırın ancak, iptal yöntemlerinin nasıl olduğunu öğrenin.

Profesyonel olarak en başarılı firmalar İstanbul araç kiralama firmaları diyebiliriz. Aracı/broker firmalar birden fazla uluslararası oto kiralama firmaları ile çalışıyorlar. Şirketler için en uygun filo araçları kiralama yöntemiyle sunarak hizmet veriyorlar. Bu da büyük şirketler için mali avantajı çok büyük oluyor. Araçlarla ilgili tüm işlemlerle kiralama firması ilgileniyor.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir