Bebeklerin Otomobilinizde Yeri Hazır

bebek-oto-koltugu

Bebeklerin otomobil seyahatleri sırasında arkada ve oto koltuğu içersinde taşınmaları sadece bir gereklilik değil aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Yaşanan birçok kaza incelemesinden yola çıkarak kazalar sırasında bebeklerin ve çocukların yaralanmasını en aza indirmek amacıyla bebek oto koltuğu ve çocuk koltukları geliştirilmiştir. Çocuklar yetişkinler için üretilen emniyet kemerlerini kullanamadıkları gibi bu onlar için daha tehlikeli durumlar oluşturabilir.

 Bebek oto koltuğu alınmadan önce arabaya yerleştirileceği alana uyup uymadığına bakılmalıdır. Yerleştirme kurallarına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde işlevini göremeyecektir. İnsanların çoğu için bebeklerinin canı kendi canlarından üstündür ama “bir şey olmaz”, “çok kısa mesafe zaten”, “yol tenha oluyor” gibi iyimser yaklaşımlar yüzünden beklemedikleri kazalar gerçekleştiğinde istemeden bebeklerinin de zarar görmelerine neden olmaktadırlar. Trafik kurallarına uymak, bebekleri doğru koltuk ve pozisyonda arabaya yerleştirip en kısa mesafelerde bile bu şekilde yolculuk yapmak ise en doğrusudur

Bebek koltuklarında markalı ürünler sıkı kontrollerden geçer. Bir model piyasaya sürülmeden önce maketler kullanılarak kaza testlerine tabi tutulur. Ancak başarılı modeller üretilip piyasaya sürülür. Bu anlamda markalı bir ürün seçmek ilk doğru adımdır. İkincisi bebeğin kaç aylık olduğu ve kilosudur. Bebek 1 yaşından küçük ise bebek koltuğu normal yolcular gibi yüzü öne bakacak şekilde değil ters yönde konur. Yani bebek, koltuğu ile arka koltuk arasına korunmuş olur.

Yan ya da öne bakacak şekilde yerleştirilmemelidir. Bu aşamadan sonra emniyet kemeri bebek koltuğuna uygun yerlerden geçirilerek takılır. Bebeği oyalamak için koltuk tutacaklarına renkli oyuncaklar asılabilir. Bebek büyüyüp de ağırlığı artıp kemik yapısı gelişince daha büyük bebekler için olan uygun koltuklar alınmalıdır. Bebek artık buna yüzü gidiş yönüne bakar şekilde yerleştirilir. Bebek koltukları yeterli dolgu ve yan desteklere sahip olmalıdır. Yeterli ayak uzatma alanı da olmalıdır.

Bebek koltuklarını kullanmak emniyeti açısından önemlidir. Bebeği taşıyan yetişkin ne kadar dikkatli araba kullansa da diğer sürücüler için bir güvence verilemez. Bu bakımdan deneylerle hayat kurtardığı ispatlanmış bebek koltuklarının kullanılması önemle tavsiye edilir.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir